عامل اصلی ابتلا به افسردگی در جوامع مدرن چیست؟ (2)
عامل اصلی ابتلا به افسردگی در جوامع مدرن چیست؟
بهمن ۱۴, ۱۳۹۸
بهبود و توان بخشی معلولان (1)
بهبود و توان بخشی معلولان با کمک فیزیوتراپی و توان بخشی
بهمن ۲۱, ۱۳۹۸

امراض در دوران سالخوردگی

این بیماریها شایع ترین مشکلات و رایج ترین امراض در دوران سالخوردگی به شمار می روند که در این مطلب به معرفی آنان می پردازیم. انسان ها  در هر سنی بیمار می شوند ولی بیماری هایی وجود دارند که مختص دوران سالمندی اند و در دوران جوانی به ندرت دیده می شوند.

در این مقاله در مورد رایح ترین امراض در دوران سالخوردگی می پردازیم بیماری هایی که در برخی از میانسالان دیده می شود. بیشتر این بیماری ها درمان قطعی ندارند ولی غالبا قابل کنترل اند.

آرتروز

اصطلاح عامیانه آرتروز، همان ساییدگی غضروف مفصلی می باشد. غضروف انسان های از 35-30 سالگی تغییر می کند. این پدیده فیزیولوژیک و طبیعی می باشد. در صورتی که فشار روی غضروف به مدت طولانی زیاد باشد، غضروف تخریب می شد و درد ایجاد خواهد شد.

با افزایش شدت بیماری، درد و خشکی اندام موقع برخاستن از خواب به آن اضافه می شود. خشکی اندام ها تقریبا نیم ساعت طول می کشد و به مرور و با حرکت بیمار از بین می رود.

آرتروز درمان ندارد اما راه هایی برای تسکین درد وجود دارد؛ مثلا بیماران به عضو دچار آرتروز فشار نیاورند و از داروهای غضروف ساز و مسکن ها استفاده نمایند. البته مصرف طولانی مدت مسکن به هیچ وجه توصیه نمی گردد. غضروف آسیب دیده معمولا در زانوهاست و برای کاهش درد و کم کردن فشار از روی زانو به بیماران توصیه می شود از توالت فرنگی، تخت و صندلی هنگام خواندن نماز یا خوردن غذا استفاده کنند.

پوکی استخوان بکی  از امراض در دوران سالخوردگی می باشد

با افزایش سن، ماده پروتئینی و معدنی استخوان و به دنبال آن تراکم استخوانی کم می گردد اما شیوه بد زندگی، نداشتن تغذیه خوب (بدون کلسیم و مواد معدنی و پروتئین)، کمبود اشعه خورشید در محل زندگی مثل کشورهای اسکاندیناوی و نزدیک قطب، تحرک ناکافی و وجود بیماری های کلیوی و غددی و مصرف بعضی از داروها، این روند را تسریع می نماید.

پوکی استخوان علامتی نداردت و فقط وقتی معلوم می گردد که شکستگی در نقطه ای از بدن رخ دهد ولی آزمایشی به نام سنجش تراکم استخوان وجود دارد که میزان پوکی را مشخص می نماید.
در این مواقع جلوگیری از پیشرفت بیماری الزامی میباشد چون شکستگی های دوران سالمندی به راحتی بهبود نمی یابند و ممکن است باعث از کار افتادگی بیمار شوند.

بکی از امراض در دوران سالخوردگی بیماری های التهابی عروق می باشد

در این بیماری عروق بزرگ درگیر می گردند. التهاب در عروق سبب مختل شدن خونرسانی می شود. عروق درگیر ممکن است در شریان آئورت یا شریان های اندام ها باشد.

بیماران با سردرد، قفل شدن فک و دردهای ناحیه شانه و گردن، خستگی، تب خفیف،کاهش اشتها و … مراجعه می نمایند.

این بیماری مختص افراد بیشتر از 50 سال می باشد و معمولا زمینه ژنتیکی دارد. در تصویربرداری از عروق بزرگ، تنگی مشاهده می شود. درمان چنین بیمارانی ضروری است.

فیبرومیالژیا

علامت شاخص بیماری فیبرومیالژیا دردهای عضلانی – اسکلتی می باشد. در بررسی های تخصصی مشکل ساختاری در استخوان ها و التهاب عضلانی دیده نمی شود و اختلال مربوط به بافت همبند می باشذ.

بیماران غیر از درد از علائم دیگری مثل سوزش، خشکی صبحگاهی، خستگی و اختلال در خواب نیز شکایت دارند. بیماری در کودکان هم ممکن است مشاهده گردد ولی سن بروز آن معمولا حول و حوش 50 سالگی می باشد. علت بروز بیماری هنوز ناشناخته است. شاید عوامل ژنتیکی در آن نقش داشته باشند. به علت ناشناخته بودن بیماری، درمان قطعی هم برای آن پیدا نشده است. استفاده از مسکن ها، پمادهای موضعی عضلانی، ماساژ درمانی و … برای کاهش درد مفید می باشد.

نقرس بکی از امراض در دوران سالخوردگی است

نقرس بیماری التهابی مفصلی می باشد. این بیماری از میانسالی به بعد بروز می نماید و به ندرت در افراد جوان دیده می شود. علت بیماری بالا رفتن اسید اوریک خون می باشد که باعث ایجاد کریستال هایی در خون و رسوب در مفاصل و بافت ها می شود.

اولین علامت نقرس در نیمی از بیماران تورم یا قرمزی، التهاب و سوزش در محل اتصال مفصل شست پا و پنجه است اما بیماری در مفاصل دیگر مانند زانو، مچ و انگشتان دست و … نیز دیده می شود.

بیماری با درد مفصلی و گاهی توأم با خستگی و تب شدید بروز می نماید. تعداد مبتلایان به نقرس در دنیا افزایش یافته است. شایع ترین علت داشتن زمینه ژنتیکی می باشد ولی دفع ناقص اوره، تغذیه ناسالم و … هم می تواند سبب بیماری نقرس شوند.

حمله های حاد بیماری باید درمان شوند. در صورت کنترل نشدن بیماری نقرس، احتمال ابتلای فرد به بیماری هایی مثل افزایش فشار خون، دیابت و بیماری های قلبی و کلیوی بیشتر خواهد شد. البته با دارو می توان سطح اسید اوریک خون را پایین آورد.

نقرس کاذب

نقرس کاذب بیماری مفصلی شبیه به نقرس می باشد و بیشتر در افراد مسن دیده می شود اما برخلاف نقرس به جای کریستال های اسید اوریک، کریستال های فسفات کلسیم درون مفاصل و بافت های اطراف آن رسوب می کند.

التهاب مفصل به دو شکل ناگهانی یا طول کشیده بروز می نماید. نقرس کاذب در مبتلایان به پرکاری تیرویید و دیابت بیشتر مشاهده می شود. بیماری باید کنترل شود چون احتمال تخریب مفصل در اثر رسوب فسفات کلسیم است.

برای درمان، مایع مفصلی با استفاده از سرنگ کشیده و برای کاهش التهاب هم از داروهای استروییدی استفاده می گردد.

 

امیدوارم از خواندن مقاله امراض در دوران سالخوردگی رضایت کافی را داشته باشید ممنون از اینکه از وب سایت آلتین مد( التون باخیش آذر) دیدن کردید شما می توانید برای خواندن مقالات بیشتر به وب سایت آلتین مد سر بزنید و همچین میتوانید برای دیدن آخرین محصولات تولیدی شرکت آلتین مد در این سایت میتوانید به بخش فروشگاه بروید.در آخر این مقاله بسیار خرسند می شویم که ما را از نظرات خود بهرمند سازید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *