تحلیل عضلانی
تحلیل عضلانی یا دیستروفی چیست؟
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷
فلج مغزی
فلج مغزی یا بیماری سی پی (CP)
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷
بیماری ام اس (ms)

بیماری ام اس (ms) چیست ؟

دراین مقاله می خواهیم در مورد بیماری ام اس (ms) یا اسکلروزیس اطلاعاتی را هرچند ناچیز برای شما عزیزان بازگو کنیم امیدورام تیم تحلیلی آلتین مد را تا آخر این مقاله همراهی کنید . ابتدا تاریخچه ای از پیدایش این بیماری را برای شما بازگو میکنیم

تاریخچه بیماری ام اس (ms):

تاریخچه شناخت بیماری ام اس (ms) به بیش از یک قرن پیش می رسد . بطوریکه در سال ۱۸۶۸ جان مارتین شارکو که پدر نورولوژی نامیده می شود مطالعات و شناخت بیشتری نسبت به این بیماری حاصل نمود و بعد از جنگ جهانی اول مطالعات و تحقیقات ام اس را در سطح گسترده تری به عمل آورد و دکتر لویس رند ورنبر در سال ۱۹۲۸ تغییرات اساسی را که در میلین توسط این عارضه بوجود می آید کشف نمود . در کنار فعالیت های علمی و تحقیقاتی تشکل های خود جوش غیر دولتی در اکثر کشور ها شروع به فعالیت نمودند که می توان تشکیل انجمن ملی ام اس آمریکا را در سال ۱۹۴۶ اولین تشکل غیر دولتی در خصوص بیماری ام اس دانست که یکی از ارزشمند ترین فعالیت هایی که در این مجموعه بوجود آمد تحقیقات آقایان دکتر جانس سالک که مطالعه در ایمونولوژی ام اس و دکتر رینا مونتاسینی مطالعه دررشد و سلامتی سلول عصب که منجر به دریافت جایزه نوبل گردید .

همچنین در سال ۱۹۶۷ فدراسیون بین المللی ام اس در کشور انگلستان با هدف تحقیقات بین المللی، کمک در ایجاد تشکل های غیر دولتی ام اس در دیگر کشور ها تبادل اطلاعات و مدافع حقوقی بیماری ام اس شروع به فعالیت نمود که با پیگیری و اقدامات انجام یافته توسط این انجمن چهارشنبه آخر ماه می هر سال به عنوان روز جهانی ام اس تعیین و در سال ۲۰۰۹ اتفاق افتاد و برابر اطلاعات نزدیک به ۷۰ کشور در سال های قبل این مراسم را برگزار نموده اند .

 

بیماری ام اس (ms)

بیماری ام اس (ms) در ایران :

انجمن مالتیپل اسکلروزیس ایران ( انجمن ام اس ایران ) یک تشکل غیر دولتی خیریه ای غیر انتفاعی خود جوش می باشد که با همت افراد متخصص ، خانواده مبتلایان به ام اس و خیریندر سال ۱۳۷۸ با ثبت شماره مجوز ۱۱۸۲۶ شروع به فعالیت نموده است . برابر اساس نامه با اهداف اطلاع رسانی ، پژوهش ، آموزش ، توان بخشی پزشکی ، اجتماعی ، حمایت دارو و درمان ، حمایت های اقتصادی ، امدادی کمک به ایجاد تشکل های غیر دولتی در استان های کشور با همت افراد خیر این انجمن در خدمت مبتلایان به ام اس می باشد .

می توان به نگاه آرمانی برای انجمن استراتژی”جهان بدون ام اس” را داشت که بر اساس اهداف فوق الذکر و ماموریت در خصوص تغییر کیفیت زندگی بیماران همکاری تبادل اطلاعات در زمینه فعالیت های تحقیقاتی، درمانی،اجتماعی و … با تشکل های غیر دولتی داخل کشور خارج از کشور میباشد .

 

 

بیماری ام اس (ms)

 

اعلائم  اولیه بیماری بیماری ام اس (ms):

کاهش حافظه

کاهش و ضعف حافظه، ناتوانی در تمرکز، صحبت کردن و مشکلات زبانی از اختلالات رایج در نتیجه ی پیشرفت MS است که البته خیلی وقت ها می تواند از علائم شروع این بیماری باشد.

 

اختلالات جنسی

در بیماران مبتلا به ام اس در مراحل شدید، اختلالات جنسی یکی از شایع ترین اختلالات در نظر گرفته می شود. این وضعیت که در بیشتر اوقات عارضه ای غیر قابل پیشگیری است، خیلی وقت ها یکی از علائم ابتلا به MS در نظر گرفته می شود.

سرگیجه

این بیماران معمولا در مستقیم حرکت کردن مشکل دارند. در واقع این عدم تعادل در کنترل حرکات معمولا با پیشرفت تخریب سلول های عصبی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین خاطر است که بسیاری از مبتلایان به MS برای راه رفتن نیاز به عصا دارند.

دوبینی

دوبینی یا همان اختلالات بینایی به دلیل حمله ی بیماری ام اس به سیستم عصبی و تاثیر بر روی عصب بینایی به وجود می آید و به طور شایع در مبتلایان به بیماری ام اس دیده می شود.

مورمور شدن انگشتان بی حسی

بی حسی و مورمور شدن مداوم که معمولا صورت و دست ها و پاها را درگیر می کند، عارضه ی شایع بیماران مبتلا به MS است که به علت آسیب و تخریب سلول ها عصبی در مغز و نخاع ایجاد می شود. اما این وضعیت برای فردی که هنوز به بیماری مبتلا نشده و یا برای اولین بار است که آن را تجربه می کند، بسیار عجیب به نظر می رسد. در واقع بی حسی و مورمور شدن می تواند در ابتدا به صورت حمله ای فرد را مورد آسیب قرار دهد. پاها شایع ترین بخشبدن برای بروز این عارضه اند.

ضعف و گرفتگی عضلات

اسپاسم ها و گرفتگی های عضلانی حمله ای یکی از علائم آزاردهنده ی ام اس است. این اسپاسم ها معمولا شدیدا دردناک هستند، در بخش های انتهایی بدن نظیر دست ها و پاها ایجاد می شوند و بعد از چند دقیقه برطرف می شوند.

اختلال در کنترل ادرار و مدفوع

بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع در بیماری MS دور از انتظار نیست. تقریبا 80 درصد بیماران مبتلا به MS در کنترل ادرار و مدفوع خود مشکل دارند. این افراد معمولا از احساس دفع ادرار مکرر و ناگهانی در عذاب هستند. مشکل آزاردهنده دیگر در این افراد، اسهال مداوم و اختلال کنترل تخلیه روده است. اگر این برای شما یک مشکل شده است، بهتر است هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرده و وضعیت را بازگو کنید.

بی حالی و افسردگی

ابتلا به بیماری آزاردهنده ای نظیر MS، علاوه بر آسیب جسمی می تواند ابزاری برای شکنجه روحی فرد باشد. بسیاری از مبتلایان به ام اس، احساس افسردگی، تحریک پذیری و تغییرات خلق و خو را یکی از مشکلات رایج خود بیان می کنند.

درمان بیماری ام اس (ms) با گیاهان

ساده ترین روش های بیماری ام اس (ms) ، مصرف گرمی ها و رعایت موارد زیر است:

۱- انجیر؛ شبی هفت عدد انجیر خیس خورده دریک لیوان آب که آب انجیر هم خورده شود.

۲- زیتون؛ هفت عدد زیتون صبح ناشتا و هفت عدد زیتون شب دو ساعت بعد از شام (زیتون شور غیر کارخانه ای)

۳- چرب کردن مواضعی که دچار ضعف حسی و حرکتی شده اند با روغن زیتون بودار

۴- پرهیز از بوهای سرد و بوهای صنعتی به همراه داشتن عطر گل محمدی و استشمام مداوم آن بسیار سودمند است.

۵- استفاده از ملین ها و هضم کننده ها برای سالم نگه داشتن دستگاه گوارش

۶- پژوهش های انجام شده در امریکا نشان میدهد که هفته ای یک قاشق مربا خوری زعفران می تواند به درمان ام اس کمک زیادی کند این، دانشمندان موفق به کشف ماده‌ای در زعفران شده‌اند که در درمان بیماریها، بویژه درمان ام اس و تصلب شرایین موثر است. ماده درمانگر زعفران که کروسین نام دارد در حفاظت از سلولهای مغزی نقش دارد و مانع آسیب به سلولهای مغزی می‌شود که چربی تولید می کنند. چربی تولیدی در سلولهای مغز، همانند عایق و روکش در اطراف اعصاب مغز عمل می کند. در بیماری ام اس، به دلیل تورم سلولهای مغزی این عایق محافظتی از بین می رود. بر‌ اساس یافته‌های محققان، مصرف زعفران که حاوی کروسین است، می‌تواند تورم و فشار سلولی را که منجر به از بین رفتن عایق و تصلب شرائین در مغز می‌شود را تا حد زیادی در بیماران مبتلا به ام اس را کاهش دهد. نتایج این پژوهش در نشریه ایمونولوژی امریکا به چاپ رسید، که امیدهای تازه ای را در جهت تولید داروهای جدید برای درمان بیماری ام اس به همراه داشته است.

۷-بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشمندان و متخصصان طب سنتی .سلامتی بیماران مبتلا به “ام اس” با گیاه جینسینگ .. قابل کاهش و درمان میباشد.

غذاهای مضر در بیماری ام اس (ms)

پرهیز از تخم مرغ ها، محصولات لبنی، بستنی، ترشی، تمر هندی، ماهی، فلفل، دارچین، زنجفیل، زیره، سرکه، چای، قهوه، سوسیس، کالباس، نسکافه، کاکائو، بادمجان، فست فود، برنج سفید، مواد غذایی کنسرو شده، گوشت گاو و شتر، غذاهای سرخ کرده. از غذاهای مزاج سرد استفاده نشود.

 

غذاهای مفید دربیماری ام اس (ms)

مصرف آلو خشک، آب زرشک، تمشک، انجیر، زیتون، بادام، کنجد، گردو، پسته، فندق، انگور،کشمش آفتابی، به، غذاهای آب پز و دیگر گیاهان دارای منیزیم چون دانه خشخاش، لوبیا چشم بلبلی، اسفناج، عسل، سبزی های تازه، نخود، چغندر، حبوبات و آجیل خام. این مواد غذایی میتواند در درمان این بیماری موثر باشند و برای تقویت مفاصل خوردن هفته ای ۳ بار پاچه گوسفند توصیه میشود.

امیدوارم ار خواندن این مقاله رضایت کافی را داشته باشید و همچین خوشحال میشویم تیم  آلتین مد را از نظرات خود بی نصیب  نگذارید وهمیچنین برای دیدن محصولات تولیدی این شرکت می توانید به بخش فروشگاه آلتین مد مراجعه کنید

 

 

دیدگاه ها بسته شده است