فیزیوتراپی کمر و علائم و روش های درمان
دی ۹, ۱۳۹۸
مگنت درمانی برای درد و اسپاسم عضلانی
دی ۱۳, ۱۳۹۸

تاثیـر سالمنـدی بر عضـلات و استخـوان ها

توده عضلانی بدن در زنان و مردانی که در آستانه ۶۰ سالگی می باشند، کاهش می یابد. ولی راه پیشگیری و کنترل این کاهش بافت عضلانی سالمندان ،  رژیم غذایی خوب و تمرین های ورزشی مناسب مخصوصا تمرین های کششی و قدرتی در حد تحمل عضلانی و استخوانی،می باشد .

 

 

در رابطه با تاثیـر سالمنـدی بر عضـلات و استخـوان ها  می توان گفت، خیلی از سالمندان به علت های گوناگون از جمله به خاطر وضعیت اقتصادی نامطلوب و به علت اینکه در خانواده ای می باشند که وضعیت اقتصادی خوبی ندارند یا به علت مشکلات روحی و روانی یا دیگر بیماری های مزمن و ضعف و ناتوانی به علت بستری بودن طولانی در بیمارستان یا بیماری دچار بی اشتهایی می گردند.

پس دو عامل مهم بی اشتهایی و عدم توجه کافی در رعایت تغذیه مناسب در کاهش توده عضلانی سالمندان موثر است. از سوی دیگر در سالمندانی که کمتر ورزش و فعالیت ورزشی می کنند و فعالیت روزانه شان کمتر است، حجم بافت عضلانی کاهش می یابد و این موضوع آنها را در درازمدت به ضعف عضلانی دچار خواهد نمود.

نوع شغل اشخاص نیز در قدرت عضلانی شان مهم می باشد. اشخاص سالمندی که در دوران میانسالی یا جوانی دارای مشاغلی بودند که با کارهای عضلانی مرتبط بود ، این قدرت عضلانی جوانی و میانسالی به آنها کمک می  نماید تا در سالمندی دیرتر قدرت و قوام عضلات را از دست بدهند.

 

 

موضوع از دست دادن قدرت عضلانی پیش  از ۶۰ سالگی تدریجی می باشد،  ولی پس از ۶۰ سالگی شدت پیدا نموده و عضلات با شدت بیشتری تحلیل می روند. پس با انجام ورزش های کششی و مقاومتی می توان از این تحلیل عضلانی پیشگیری نمود.

از طرف دیگر برای کم نمودن تاثیـر سالمنـدی بر عضـلات و استخـوان ها ، انجام تمرین های منظم ورزشی و کششی که قدرت و نشاط و شادابی را در سالمندان افزایش و انزواطلبی و گوشه گیری و عدم فعالیت اجتماعی را در آنها کم می کند بسیار موثر است و نشاط روحی و روانی را برای آنها فراهم می نماید.

یکی دیگر از موضوعات مهم در باره دستگاه اسکلتی و عضلانی سالمندان، تغییراتی می باشد که در قامت سالمندان ایجاد می گردد.

تحقیقات نشان می دهد بطور معمول پس از سن ۴۰ سالگی به طور متوسط در هر دهه از عمر اشخاص (۶۰ تا ۷۰ ساله) حدود یک سانتی متر از قد افراد کاهش پیدا می یابد. دلایل گوناگونی برای این کاهش قد وجود دارد.

صاف شدن قوس پا، افزایش قوس ستون مهره ها، کاهش طول ستون مهره ها به دلیل خشکی دیسک بین مهره ای از آن جمله می باشد. جسم مهره ها به دلیل شکستگی های ناشی از پوکی استخوان ها کوتاه تر می گردد و در نتیجه باعث کوتاهی قامت افراد سالمند می گردد.

یکی دیگر از تغییرات اسکلتی عضلانی در دوره سالمندی، مسئله پوکی استخوان می باشد که یکی از موضوعات مورد توجه دوران سالمندی است. پوکی استخوان ها در خانم ها بیشتر از مردان می باشد.

 

 

در مورد تاثیـر سالمنـدی بر عضـلات و استخـوان ها می توان گفت خانم ها در دوران یائسگی بیشتر این علائم پوکی را بروز می دهند و همین طور میان مردان مخصوصا سالمندانی که به بیماری خاص و ناگهانی دچار می گردند، پوکی استخوان خود را به صورت شدید نشان می دهد. معمولا در خانم ها پوکی استخوان یک فرآیند توجیه پذیر دارد که به همین خاطر با اجرای دستورهای آموزشی قابل پیشگیری می باشد.

زنان با شروع علائم یائسگی معمولا کاهشی را در سطح هورمون های بدن مخصوصا کاهش سطح هورمون استروژن دارند و این کاهش سطح هورمون استروژن در خانم های سالمند، سبب تحلیل بافت استخوانی در بدن می گردد که این تحلیل خود را در ۵ سال بعد از دوران یائسگی نشان می دهد.

با این تحلیلی که در بافت استخوانی ایجاد می گردد استخوان ها ضعیف و شکننده می شوند. پس با کمترین فشاری مورد شکستگی قرار می گیرند. خانم سالمندی که در ۳۰ سالگی به علت سرخوردن و افتادن روی مچ دست اتفاقی برایش پیش نمی آید، در سن ۶۲ سالگی این اتفاق موجب شکستگی مچ دست یا جای دیگر بدنش می گردد.

پس مهم است که خانم ها و مردان سالمند در رفتارها و حرکات موقع راه رفتن چه در خانه یا در خارج از خانه یا موقع قدم زدن، عبور از جوی، بالا رفتن از پله ها حتی در خانه یا موقع حرکات سریع روی سطوح لغزنده و در توالت ها بیشتر مراقب باشند و سعی نمایند سرعت حرکات و تعادل را کنترل نمایند که با پدیده سقوط روبرو نشوند. باید به این نکته دقت کنید که بهبودی در شکستگی های استخوانی در سالمندان دیرتر اتفاق می افتد.

 

 

امیدوارم از خواندن این مقاله رضایت کافی را داشته باشید ممنون از اینکه از وب سایت آلتین مد( التون باخیش آذر) دیدن کردید شما می توانید برای خواندن مقالات بیشتر به وب سایت آلتین مد سر بزنید و همچین می توانید برای دیدن آخرین محصولات تولیدی شرکت آلتین مد در این سایت می توانید به بخش فروشگاه بروید.در آخر این مقاله بسیار خرسند می شویم که ما را از نظرات خود بهرمند سازید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *