متد های جدید و بروز فیزیوتراپی در دنیا
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۷
مکانوتراپی (Mechanotherapy)
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷
حرکات اصلاحی مکنزی وتاثیر آن بر بهبود درد کمر

حرکات اصلاحی مکنزی و تاثیر آن بر بهبود درد کمر

در این مقاله تعدادی ورزش و حرکات سبک را به شما معرفی خواهیم کرد که به این روشهاروشهای مکنزی و ویلیامز شهرت دارند اگر شما هم از درد کمر رنج میبرید خواندن این  مقاله رو به شما پیشنهاد میکنم قبل از معرفی این حرکات باید نکته  ای را تذکر دهیم و این نکته این است در وقتی که بیمار دارای بیرون زدگی حاد دیسک است از انجام چنین حرکاتی خودداری کنید.

ورزش های آبی زیر نظر متخصص به نحوه های مختلف ازجمله راه رفتن درآب مفید است

اگر زمان انجام ورزش درد تشدید شد چند روز وقفه در انجام ورزش انجام  دهید و  دوباره تعداد انجام حرکت را کم کنید و حرکت را انجام دهید .

این حرکات برای اغاز کار است و برای اینکه به صورت حرفه ای این حرکات را انجام دهید می توانید ار متخصص این امر کمک بگیرید

 

حرکات اصلاحی مکنزی  برای موارد زیر توصیه می شود :

درافراد مسن تر از ۵۰ سال

وقتی درد و یا سوزش و گزگز به دیستال زانو (ران و ساق پاها) منتشر می شود.

وقتی علائم و نشانه های فشار بر روی ریشه عصبی و یا لنگش نورولوژیک (انتشار درد در مسیر عصب به دنبال فعالیت های خاص) وجود دارد.

وقتی علائم با اکستانسیون کمر ( به عقب خم شدن) ایجاد، تشدید و یا به لگن و یا ران منتشر می شود.
وقتی علائم با فلکسیون کمر(به جلو خم شدن) تخفیف میابد.

 

انواع ورزش های ویلیامز

۱- Pelvic tilt: برروی کمر دراز بکشید. زانوها را خم کنید. کف پاها را بر روی زمین قرار دهید.حالا بدون اینکه پاها را را به سمت زمین فشار دهید، کمر خود را به صورت صاف به سمت زمین هل داده و لگن را کمی بالا بیاورید و برای ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید. ۱۰ تا ۱۲ بار این حرکت را تکرارکنید.

 

۲-Single Knee to chest: برروی کمر دراز بکشید. زانوها را خم کنید. کف پاها را بر روی زمینقرار دهید. حالا با دو دست زانوی راست خود را به سمت قفسه سینه بکشید.۵  تا ۱۰ ثانیه نگهدارید. حالا با پای چپ تکرار کنید. برای هر اندام ۱۰ تا ۱۲ بار تکرار کنید.

 

 

۳-Double knee to chest: حرکت بالا را تکرار کنید. بعد از حرکت مربوط به پای راست و چپ، حالا هر دو زانو را با با دو دست به سمت قفسه سینه برده و همراه با حرکات فوق ۱۰ تا ۱۲ بار تکرار کنید.

۴-Hip Flexor stretch: وضعیی شبیه به استارت دو و میدانی بگیرید. به این ترتیب که به صورت یک در میان پای راست و چپ در جلو قرار بگیرد. ۵ ثانیه حرکت را نگهداشته و ۱۰ تا ۱۲ بار در طول روز تکرار کنید.

 

۵-Squat: بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. سعی کنید که بدن به صورت کاملا عمود بر زمین قرار گیرد. چشمها به سمت جلو نگاه کنند و پاها به صورت کامل بر روی زمین باشند. حالا به آرامی با خم کردن زانوها به سمت پائین رفته و مجددا به آرامی به سمت بالا برگردید. در ابتدا سعی کنید که میزان زاویه خم شدگی زانو حدود ۳۰ تا ۴۵ درجه باشد و به تدریج مقدار زاویه خم شدن زانو را افزایش دهید. این حرکت را ۱۰ تا ۱۲ بار در طول روز تکرار کنید.

 

انواع ورزش مکنزی

این حرکات برای چه کسانی مفید خواهد بود ؟

وقتی علائم به پایین تر از باسن یا زانوها انتشار دارد.

وقتی علائم بیمار با اکستانسیون ( خم شدن به سمت عقب) کمر تخفیف می یابد.

وقتی علائم بیمار با فلکسیون کمر (خم شدن به سمت جلو) ایجاد یا تشدید میشود.

وقتی درد با خم شدن به جلو و یا نشستن تشدید میشود.

انواع ورزش مکنزی

۱. Prone lying: بر روی شکم دراز کشده در حالیکه بازوها در کنار بدن قرار دارد و سر هم به یک طرف چرخانده شود. این وضعیت برای ۵ تا ۱۰ دقیقه نگهداشته شود. چند بار در روز حرکت را تکرار کنید.


۲. Prone lying on elbows: بر روی شکم دراز کشیده در حالیکه وزن بدن بر روی آرنج و ساعدها قرار گیرد. در طی این مدت باید لگن کاملا در تماس با زمین باشد. حالا کمر را در وضعیت راحت و بدون انقباض قرار دهید. این وضعیت برای ۵ تا ۱۰ دقیقه در ابتدا نگهداشته شود. اگر با این حرکت درد ایجاد شد مجددا حرکت اول انجام شده و سپس حرکت دوم تکرار شود . چند بار در روز حرکت را تکرار کنید.

 

۳. Progressive extension with pillows: بر روی شکم دراز کشیده و یک بالشتک زیر قفسه سینه تان قرار دهید. بعد از چند دقیقه یک بالشتک دیگر اضافه کنید.اگر احساس درد ندارید بالشتک دیگری را نیز بعد از چند دقیقه اضافه کنید. در این وضعیت برای ۱۰ دقیقه بمانید. حالا بالشتک ها را به ترتیب در طی چند دقیقه و به آرامی از زیر قفسه سینه تان خارج کنید. چند بار در روز حرکت را تکرار کنید.

۴. Standing extension: در حالیکه ایستاده اید دستان خود را بر روی کمر قرار داده و به آرامی و در ابتدا به میزان کمی به عقب خم شوید. این وضعیت را ۲۰ ثانیه حفظ کرده وهر ۲۰ دقیقه تکرار کنید. این حرکت را بعد از انجام فعالیتهای روزمره معمول زندگی که کمررا در وضعیت فلکسیون یا خم شده به جلو قرار می دهند مانند بلندکردن اجسام، نشستن، خم شدن به جلو و حالت های مشابه انجام دهید.

 

امیدوارم از خواندن این مقاله رضایت کافی را داشته باشید ممنون از اینکه به وب سایت  آلتین مد سر زدید شما می توانید برای خواندن مقالات بیشتر به وبلاگ آلتین مد سر بزنید وهمچین میتوانید برای دیدن آخرین محصولات تولیدی شرکت آلتین مد میتوانید به بخش فروشگاه بروید.در آخر این مقاله بسیار خرسند می شویم که مارا از نظرات خود بهره مند سازید.

 

دیدگاه ها بسته شده است