ویروس خطرناک کرونا (2)
آیا واقعا ماسک جلوی ویروس خطرناک کرونا را می‌گیرد؟
بهمن ۲۶, ۱۳۹۸
بیماری کرونا و روش مقابله با آن (3)
بیماری کرونا و روش مقابله با آن
بهمن ۲۹, ۱۳۹۸

عوامل اصلی و فرعی ابتلا به پوکی استخوان

بی تحرکی و عدم فعالیت بدنی خطر ابتلا به پوکی استخوان را تا دو برابر زیادتر میکند.افزایش فعالیت‌های بدنی و انجام فعالیت‌هایی از جمله روزی نیم ساعت پیاده‌رویدر جلوگیری از کاهش تراکم استخوانی می‌تواند موثر باشد.

بی‌تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی سبب تسریع در کاهش توده استخوانی می‌گردد در مقابل ورزش و فعالیت فیزیکی مناسب اگر مرتب و روزانه انجام گردد به افزایش توده استخوانی کمک می‌نماید.

عوامل اصلی و فرعی ابتلا به پوکی استخوان

پوکی استخوان ( عوامل اصلی و فرعی ابتلا به پوکی استخوان ) بیماری خاموشی می باشد که هیچ گونه علامتی ندارد و موقعی که فرد دچار شکستگی‌های استخوانی می‌گردد می‌توان به وجود این بیماری پی برد که در این مرحله هم کار چندان زیادی نمی‌توان برای بیمار انجام داد.

بیشترین اشخاص در معرض خطر افراد بالای ‪۶۵‬ سال می باشند . توصیه ما به افراد زیر این سن این می باشد که به منظور پیشگیری از کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان ( عوامل اصلی و فرعی ابتلا به پوکی استخوان )مصرف ویتامین دی و کلسیم را به هیچ وجه از برنامه غذایی خود حذف ننمایند.

عوامل اصلی و فرعی ابتلا به پوکی استخوان

همچنین اشخاصی که به سبب بیماری‌های خاصی ناچار به استفاده از کورتون می باشند صرف‌نظر از سن در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند و برای تشخیص باید آزمایش سنجش تراکم استخوانی انجام دهند.

عوامل اصلی و فرعی ابتلا به پوکی استخوان

– سن بالای ‪ ۶۵‬سال

– یائسگی زیر ‪ ۴۵‬سال

– مصرف کورتون

– زمین خوردن‌های در اثر عدم تعادل

– شکستگی‌های استخوانی با حداقل ضربه

– شکستگی استخوان بطور خودبخود در بستگان درجه اول

– پرکاری تیروئید

مضاف بر این عوامل اصلی، عوامل فرعی دیگری در ابتلا به پوکی استخوان موثر می باشند.

– مانند بی‌تحرکی بیش از شش ماه

– کمبود کلسیم

– کمبود نور آفتاب

– کاهش وزن بیش از ‪ ۱۰‬درصد نسبت به دوران جوانی

– وزن زیر ‪ ۵۷‬کیلوگرم در هر سنی

– آرتریت روماتوئید

عوامل اصلی و فرعی ابتلا به پوکی استخوان

 

تذکر :

وجود دو عامل از عوامل ( عوامل اصلی و فرعی ابتلا به پوکی استخوان )به اندازه یک عامل از عوامل اصلی ابتلا به پوکی استخوان، شخص را در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد.

اشخاص تا سن ‪ ۲۰‬سالگی استخوان هایشان درست می‌شود، در سنین بین ‪ ۲۰‬تا ‪ ۴۰‬سالگی استخوانها در حالت ثابت باقی می‌مانند و از سن ‪۴۰‬ سالگی به بعد و بعد از دوران یائسگی در زنان کلسیم استخوان‌ها از بین می‌رود.

سنین نوجوانی و زیر ‪ ۲۰‬سال بهترین موقعی است که کلسیم کافی در اختیار بدن قرار گیرد. و بهترین راه برای به دست آوردن کلسیم خوردن غذاهای پر کلسیم مانند لبنیات شامل شیر و ماست، سبزی‌های تازه، خشکبار، حبوبات، سویا و ماهی های نرم استخوان نظیر ماهی آزاد، ساردین و کلیکا می باشد.

 

امیدوارم از خواندن مقاله عوامل اصلی و فرعی ابتلا به پوکی استخوان رضایت کافی را داشته باشید ممنون از اینکه از وب سایت آلتین مد( التون باخیش آذر) دیدن کردید شما می توانید برای خواندن مقالات بیشتر به وب سایت آلتین مد سر بزنید و همچین میتوانید برای دیدن آخرین محصولات تولیدی شرکت آلتین مد در این سایت میتوانید به بخش فروشگاه بروید.در آخر این مقاله بسیار خرسند می شویم که ما را از نظرات خود بهرمند سازید.

 

دیدگاه ها بسته شده است