سالمندان شاد (3)
راهکار ساده برای داشتن سالمندان شاد
دی ۲۸, ۱۳۹۸
کیفیت دادن به زندگی سالمندان (4)
کیفیت دادن به زندگی سالمندان
بهمن ۵, ۱۳۹۸

غذای سالمندان و مراقبت های تغذیه ای در سنین بالا

سالمندان چه نکات تغذیه ای را باید در نظر بگیرند و از چه مواردی در این مورد باید پیروی نمایند؟ چه مواد غذایی برای آنان مناسب ترند و در سنین بالا چه پرهیزات غذایی باید در نظر گرفته شود؟

 

غذای سالمندان و مراقبت های تغذیه ای در سنین بالا (1)

 

با افزایش سن در بدن سالمندان ، اثراتی مانند کاهش آب بدن، کاهش حجم عضلات، افزایش میزان چربی بدن و کاهش میزان پروتئین می تواند اتفاق بیفتد. متخصصان تغذیه توصیه می نمایند که داشتن رژیم غذایی متعادل و متنوع از همه گروه های غذایی الزامی است و خانواده ها در برنامه غذایی باید از همه هرم غذایی بهره مند شوند و مقدار مصرف مواد غذایی نیز باید بر طبق سن افراد و فرزندان در نظر گرفته شود.
یکی از نکات ضروری برای داشتن زندگی سالم و بانشاط تغذیه مناسب است در دوران سالمندی لازم می باشد از همه گروه های غذایی به مقدار توصیه شده استفاده شود.

 

 مراقبت غذای سالمندان برای راحتی ابن دوران بسیار ضروری می باشد.در ادامه مطلب به برخی از آنان می پردازیم :

 

نان و غلات

نان یکی از مهم ترین و ارزان ترین منابع تأمین انرژی می باشد و بیش از نیمی از انرژی موردنیاز بدن از طریق آن تأمین می گردد این مواد علاوه بر تأمین انرژی، خواص زیادی را دارا هستند. در این گروه مصرف نان ها و غلات سبوس دار بهتر از انواع سبوس گرفته است .
در طول روز 6-11 واحد از این گروه باید مصرف گردد. منابع غذایی این گروه شامل انواع نان ها، برنج، ماکارونی، رشته و غلات می باشد .

 

میوه و سبزی

این گروه از تنوع خیلی فراوانی برخوردار است و شامل انواع میوه و سبزی ها می باشد و همان گونه که تنوع زیادی دارند خاصیت های فراوانی نیز در آن ها وجود دارد .در اصطلاح به این گروه جاروی بدن می گویند چون سموم بدن را خارج می کند.از گروه میوه ها در طول روز 4-2 واحد و از گروه سبزی ها 5-3 واحد موردنیاز می باشد.

 

پروتئین

این گروه شامل انواع گوشت، حبوبات، تخم مرغ، حبوبات و مغزها است و توصیه می گردد. در تغذیه سالمندان بهتر است به جای گوشت قرمز بیشتر از گوشت مرغ و ماهی استفاده شود که میزان چربی و کلسترول کمتری دارد.
از گروه مواد پروتئینی 3-2 واحد موردنیاز می باشد.

 

لبنیات

این گروه شامل شیر، ماست، دوغ، کشک و پنیر می باشد. لبنیات مملو از کلسیم می باشد که مصرف کافی آن سبب پیشگیری از پوکی استخوان می گردد. مصرف لبنیات کم چرب مناسب تر از انواع پرچرب آن می باشد. از گروه لبنیات 3-2 واحد موردنیاز است.توصیه می گردد سالمندان از گروه مواد غذایی چربی، قند و شکر، نمک به صورت محدود در رژیم غذایی استفاده شود.

 

آب و مایعات

 

با افزایش سن در مرکز تشنگی بدن اختلال بوجود می آید و سالمند احساس تشنگی نخواهد نمود از این رو بهتر است روزانه 6-8 لیوان آب و مایعات مصرف نموده و منتظر تشنه شدن نباشند .

نکات مهم

– شخص سالمند نسبت به قبل به کالری کمتری لازم دارد در صورتی که این مهم را مدنظر قرار ندهد به چاقی دچار می گرذد.
– خوردن انواع نوشابه های گازدار، سس مایونز، شیرینی و شکلات، غذاهای چرب و سرخ شده محدود گردد.
– ازجمله مهم ترین مشکلات این دوران یبوست می باشد در صورتی که در  غذای سالمندان به نکات تغذیه ای ذیل توجه شود تا حد زیادی به رفع مشکل کمک خواهد نمود.

میوه ها و سبزی ها را بیشتر از پیش استفاده کنند، افزایش مصرف فیبر (انواع سبزی ها، میوه های هسته چوبی، انجیر و یا آلوی خیسانده در آب)، مصرف روغن زیتون و مصرف کافی مایعات تا حد فراوانی این مشکل را برطرف خواهد نمود.

 

 

امیدوارم از خواندن مقاله غذای سالمندان رضایت کافی را داشته باشید ممنون از اینکه از وب سایت آلتین مد( التون باخیش آذر) دیدن کردید شما می توانید برای خواندن مقالات بیشتر به وب سایت آلتین مد سر بزنید و همچین میتوانید برای دیدن آخرین محصولات تولیدی شرکت آلتین مد در این سایت میتوانید به بخش فروشگاه بروید.در آخر این مقاله بسیار خرسند می شویم که ما را از نظرات خود بهرمند سازید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *