بهبود کیفیت دوران سالمندی با فیزیوتراپی
دی ۹, ۱۳۹۸
تاثیـر سالمنـدی بر عضـلات و استخـوان ها 
دی ۱۱, ۱۳۹۸

 فیزیوتراپی کمر و علائم و روش های درمان

بدون تردید فیزیوتراپی کمر یکی از بهترین درمان های مشکلات کمر بدون استفاده از جراحی و حداقل استفاده از دارودرمانی است.درد کمر و یا همان کمر درد یکی از رایج ترین دلایلی می باشد که افراد را به مطب پزشک و فیزیوتراپی می کشاند، باعث از دست دادن کار می گردد و علت اصلی ناتوانی در جهان است.

۸۵درصد مردم حداقل یک بار در طول زندگی درد کمر را تجربه نموده اند. کمردرد اولین علت غیبت از کار در کل دنیا است.

 

علائم کمر درد

علائم و نشانه های کمر درد شامل موارد زیر می تواند باشد:

 • درد عضلانی در ناحیه کمر
 • درد تیز و تیر کشیدن در کمر
 • دردی که به پاهایتان نیز سرایت می کند.
 • دردی که با خم شدن، بلند کردن، ایستادن یا راه رفتن بدتر می شود
 • دردی که با دراز کشیدن بهتر می شود

 

چه وقت برای درد کمر باد به پزشک یا فیزیوتراپیست مراجعه نمود؟

کمر درد در بیشتر موارد به تدریج و  بطور معمول ظرف چند هفته با درمان های خانگی و مراقبت از خود خوب می گردد. اگر درد شما تا آن زمان بهبود نیافت، به فیزیوتراپیست یا پزشک خود مراجعه نمایید.

در موارد نادر، کمردرد نشانه ای از یک مشکل جدی می تواند باشد. اگر کمر درد شما علائم زیر را دارد، سریعا برای درمان اقدام نمایید:

 

 • دردی که موجب مشکلات جدیدی در روده یا مثانه می گردد.
 • دردی که همراه با تب است.
 • دردی که پس از یک حادثه ی سقوط، وارد شدن ضربه به کمر و یا آسیب های دیگر به وجود می آید.
 • دردی که همراه با عرق سرد و حالت تهوع  است.

 

علل اصلی کمر درد چیست؟

درد کمری که فورا به وجود می آید و بیش از شش هفته (حاد) طول نمی کشد و به دلیل سقوط و زمین خوردن یا بلند نمودن یک جسم سنگین می تواند باشد.

شیوع کمر دردی که بیش از سه ماه طول می کشد (مزمن) کمتر از درد حاد است.

 

درد کمر اکثرا فاقد علتی است که پزشک شما بتواند آن را با یک آزمایش یا عکس برداری شناسایی نماید. شرایطی که معمولا  با کمردرد می توانند مرتبط باشند، عبارتند از:

 • کشیدگی عضله یا رباط. بلند کردن های بطور مکرر وسائل سنگین یا حرکت ناگهانی غیر عادی می تواند باعث کشیدگی عضلات کمر و رباط های نخاعی گردد. اگر در وضعیت فیزیکی ضعیفی می باشید، فشار ثابت بر روی کمرتان می تواند اسپاسم عضلانی دردناکی را ایجاد نماید.
 • راستای نا مناسب بدن که اغلب به علت وضیعت های نامناسب موقع مطالعه و کار اتفاق می افتند و  به ایجاد گره های عضلانی و اسپاسم های عضلانی منجر می شوند.
 • بیرون زدگی دیسک ها یا شکستگی دیسک ها. دیسک ها به عنوان بالشی بین استخوان ها (مهره ها) در ستون فقرات عمل می نمایند. مواد نرم در داخل یک دیسک می توانند ورم نمایند و یا پاره گردند و به یک عصب فشار وارد نمایند. با این حال، شما ممکن است دچار بیرون زدگی دیسک یا شکستگی دیسک باشید بدون آنکه کمر دردی داشته باشید. مشکلات دیسک در بیشتر موارد به طور تصادفی و موقعی که شما برای بعضی از دلایل دیگر از ستون فقرات خود عکس اشعه X میگیرید، تشخیص داده می شود.
 • آرتروز. استئوآرتریت بر قسمت پایین کمر می تواند تاثیر بگذارد. در بعضی موارد، آرتریت در ستون فقرات می تواند به محدود شدن فضای اطراف  منجر نخاع گردد، درضمن اگر رباط پشت نخاع ضخیم شود فضای نخاع را محدود نموده که این وضعیت تنگی نخاعی (spinal stenosis) نامیده می شود.
 • بی نظمی اسکلتی. وضعیتی است که در آن ستون فقرات شما به یک سوی خمیده می شود (اسکولیوز) و این مشکل به درد کمر نیز می تواند منجر بشود، ولی معمولا این اتفاق تا میان سالی نمی افتد ولی ممکن است در کودکی و نوجوانی نیز اتفاق بیافتد.
 • پوکی استخوان. اگر استخوان های شما پوک و شکننده باشند، مهره های ستون فقرات شما ممکن است در اثر فشار دچار شکستگی گردند.

 

راه های درمان کمر درد

 

اغلب کمر درد های حاد بعد از چند هفته درمان خانگی خوب می شوند. با این حال، شرایط ممکن است برای هر کس فرق داشته باشد و از طرف دیگر کمر درد یک مشکل پیچیده می باشد و ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد.

کمر درد بسیاری از اشخاص، برای مدت طولانی از بین نمی رود، ولی فقط تعداد کمی از اشخاص دچار درد شدید و مداوم در کمر می گردند.

حتی در وضعیت های که کمر درد حاد داشته باشید، ممکن است تنها با استفاده از دارو های مسکن بدون نسخه و گرم کردن کمر، مشکلتان کاملا  رفع گردد. در این شرایط استراحت در رختخواب پیشنهاد نمی گردد.

تا آنجا که می توانید تحمل نماید به فعالیت های خود ادامه دهید. تلاش کنید فعالیت های سبک مثل پیاده روی و فعالیت های روزمره زندگی را انجام دهید.

فعالیت هایی که سبب افزایش دردتان می گردد را متوقف کنید، ولی به دلیل ترس از درد از فعالیت کردن اجتناب ننماید. اگر درمان های خانگی پس از چند هفته موثر نبودند، پزشک شما ممکن است داروهای قویتری را تجویز نماید و یا دیگر روش های درمانی را نوصیه نماید.که قطعا بهترین روش درمانی فیزیوتراپی درد کمر می باشد.

 

 

 فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپیست درمان های گوناگونی مانند گرمادرمانی، اولتراسونوگرافی، لیزر پرتوان، مگنت درمانی، تحریک الکتریکی و تکنیک های آرامسازی عضلانی ، طب سوزنی ، ورزش و… را برای عضلات کمر و بافت های نرم می تواند به کار گیرد تا درد کمر را کم کند.

همان گونه که دردتان تسکین می یابد، فیزیوتراپیست تمریناتی را برای افزایش انعطاف پذیری، تقویت کمر و عضلات شکمی و بهبود وضعیت بدنی شما می تواند به شما آموزش دهد.

استفاده منظم از این تکنیک ها برای جلوگیری از بازگشت درد می تواند موثر باشد. بدون شک فیزیوتراپی مهمترین قسمت درمان کمر درد است چون بدون استفاده از هز نوع دارو و جراحی به درمان کامل کمر شما منجر می شود.

 

 

 

امیدوارم از خواندن مقاله فیزیوتراپی کمر و علائم و روش های درمان رضایت کافی را داشته باشید ممنون از اینکه از وب سایت آلتین مد( التون باخیش آذر) دیدن کردید شما می توانید برای خواندن مقالات بیشتر به وب سایت آلتین مد سر بزنید و همچین می توانید برای دیدن آخرین محصولات تولیدی شرکت آلتین مد در این سایت میتوانید به بخش فروشگاه بروید.در آخر این مقاله بسیار خرسند می شویم که ما را از نظرات خود بهرمند سازید.

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *