حرکات اصلاحی مکنزی وتاثیر آن بر بهبود درد کمر
حرکات اصلاحی مکنزی و تاثیر آن بر بهبود درد کمر
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷
الکتروتراپی چیست؟
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷

مکانوتراپی (Mechanotherapy)

تیم تحلیلی آلتین مد ،در این مقاله به موضوع مکانوتراپی (Mechanotherapy) یا حرکت درمانی خواهیم پرداخت ابتدا توضیح کوتاه در مورد مکانوتراپی (Mechanotherapy) خواهیم داد اگر شما هم علاقه مند هستید که در مورد مکانوتراپی (Mechanotherapy) بیشتر بدانید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

 

مکانوتراپی یا حرکت درمانی ،به حرکت درآوردن اجزای مختلف بدن بیمار توسط خود بیمار یا توسط متخخص فیزیوتراپی می باشد.مکانوتراپی (Mechanotherapy) یکی از بهترین روشهای است که در مورد ضایعات بدن مورد استفاده قرار میگیرد ، یکی از مواردی باید در این روش مد نظر گرفت این است که در مدت زمانی که بیمار بستری است باید حرکت را شروع نمود ، زیرا گذشت زمان باعث  خشک شدن مفصل و سفت شدن  میشود .

منظور از  مکانوتراپی (Mechanotherapy)  این است که در این روش از وسایل مکانیکی ازقبیل وزنه ،فنر ، دوچرخه ثابت ،تخته تعادل ، شولدر ویل ،دستگاهای ورزشی و… استفاده میشود که برای افزایش قدرت ، استقامت عضلانی و افزایش یا حفظ دامنه حرکتی مفاصل مفید می باشند .

 

مکانوتراپی (Mechanotherapy)

 

تمرین درمانی مقاومتی HUR

تجهیزات توانبخشی ساخت کشور استرالیا HUR به صورت کاملاً تخصصی برای استفاده موثر در امور توانبخشی سراسر دنیا طراحی ‌شده‌اند. تکنولوژی به کار رفته در این تجهیزات بر اساس فشار هوا تنظیم می‌شود که اطمینان‌دهنده بستری قابل اعتماد برای انجام تمریناتمفاصل است. همچنین استفاده از فشار هوا در تنظیم مقاومت باعث افزایش پیوسته فشار شده که این خود آسیب‌های ناشی از صدمات ورزشی را به حداقل ممکن می‌رساند.

 

چند مورد از تمرینات مکانوتراپی

پارالل (آموزش راه رفتن)

پارالل برای افرادی استفاده می شود که قادر نیستند به صورت مستقل راه بروند و به کمک انسانی یا وسایل کمکی( واکر و…..) وابسته اند. بیشتر در ضایعات نخاعی استفاده می شود. پارالل ۲ میله دارد که قطر های متفاوت و ارتفاع متفاوت تا زمین دارند( میله ی پایینی برای افراد قد کوتاه و کودکان استفاده می شود چون ارتفاع دست آنها تا زمین کم است)

ست دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت وسیله مناسبی است که در صورت استفاده صحیح، می تواند باعث افزایش آمادگی جسمانی و بهبود سلامتی، و جلوگیری از بیماریهای ناشی از کم تحرکی شود.

ارگومتر

ارگومتر بازو وسیله‌ای مانند دوچرخه برای بازوهاست. شما روی جایگاه دستگاه می‌نشینید، به پشتی تکیه می‌دهید و با دست‌های خود دسته‌هایی که روی دستگاه تعبیه شده را گرفته و در جهتی دایره‌ای پدال ‌می‌زنید.

افرادی که می‌توانند از دستگاه ارگومتر بهره‌مند گردند:

افراد با صدمات طناب نخاعی، ام اس و یا فلج اندام تحتان

افرادی که نیازمند برنامه تمرینی کم‌فشار هستند

افرادی که تحت بازتوانی از یک آسیب یا جراحی در قسمت پا هستند

هر فردی که خواهان تغییر در برنامه تمرین هوازی خود است

الیپتیکال Eliptical

دستگاه الپتیکال به بدن شما اجازه می دهد که تا حدودی دویدن را شبیه سازی و در عین حال میزان فشار بر روی مفاصل خود را کنترل کنید (با تعیین سطح مقاومت مختلف).

توانایی تمرینات متقاطع (ضربدری): اکثر افراد می توانند با دستگیره های این دستگاه تمرین و ورزش کنند، که اینکار به شما اجازه می دهد اندام های بالایی و پایینی بدن خود را به طور همزمان تقویت کنید (تاثیرگذاری بر تمامی اندام های بدن). همچنین دستگاه الپتیکال به عنوان یک دستگاه قلبی و عروقی موثر می تواند به کسانی که می خواهند سلامتی قلب و عروق خود را بهبود دهند، کمک نماید.

دوچرخه ثابت

از این وسیله نیز برای تقویت و تحرک پذیری ماهیچه ها و افزایش استقامت آن و در بعضی موارد رفع محدودیتها استفاده می شود.

پارالل بار

وسیله ای است شبیه شکل بالا که از آن برای باز آموزی راه رفتن و حرکات در بیمارانی که دچار ناتوانی حرکتی یا ضعف در اندام تحتانی شده اند استفاده می شود.

 

امیدوارم از خواندن این مقاله رضایت کافی راداشته باشید ممنون از اینکه به وب سایت  آلتین مد سر زدید شما می توانید برای خواندن مقالات بیشتر به وبلاگ آلتین مد سر بزنید وهمچین میتوانید برای دیدن آخرین محصولات تولیدی شرکت آلتین مد میتوانید به بخش فروشگاه بروید.در آخر این مقاله بسیار خرسند می شویم که مارا از نظرات خود بهرمند سازید.

 

دیدگاه ها بسته شده است