مناسب سازی خودرو برای معلولان
خرداد ۸, ۱۳۹۷
وظایف دولت در قبال معلولین
خرداد ۹, ۱۳۹۷

مناسب سازی مبلمان شهری برای معلولین

شهر به عنوان مجموعه ای از عوامل مختلف طبیعی و اجتماعی بایستی به گونه طراحی گردد تا پاسخگوی نیازهای همه شهروندان باشد. افراد معلول به عنوان یکی از اقشار جامعه بدلیل فقدان یا نقص در ارتباط با محیط اطراف و دریافت اطلاعات محیطی با مشکلاتی مواجه هستند.

بدون تردید معلولیت محدودیت هایی را برای شخص به همراه می آورد که در صورت فراهم بودن آموزش های مختلف، توان بخشی و امکانات شهری مناسب در اکثر موارد از میزان محدودیت ها کاسته می شود.

 

یکی از اقدامات اساسی در جهت کمک به افراد معلول و جانباز، بالا بردن خدمات و تسهیلات محیط شهری برای آنان می باشد. از این رو، مناسب سازی تجهیزات و مبلمان شهری به منظور استفاده افراد معلول و جانباز اهمیت بسیاری دارد.

 

مبلمان شهری

عمده‌ترین ویژگی مبلمان شهری، کاربرد عام آن است. این گروه از محصولات بیش از هر چیز دیگر با توده مردم ارتباط مستقیم دارند و بدین لحاظ موضوع طراحی، ساخت و نصب آن‌ها به مطالعات عمیق و دقیقی نیاز پیدا می‌کند. همچنین تأثیرات اقلیمی، مقدار و شدت نیاز، کمیت و کیفیت خدمات، تعمیر و نگهداری نیز بسیار حائز اهمیت است.

از خصوصیات مهم اجزای مبلمان شهری وابسته بودن آنها به فرهنگ است. در طراحی شهری، چگونه مبله کردن فضاهای شهری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ برای مثال، چطور خیابان‌ها را از روشنایی مطلوب برخوردار کنیم و آیا نشانه‌های شهری و تابلوهای راهنما برای همه افراد جامعه ( حتی نابینایان ) خوانا هستند و یا در مورد ایستگاه‌های اتوبوس که یکی از مهم‌ترین اجزای مبلمان شهری محسوب می‌شود و نقش مهمی در فرهنگ شهرنشینی دارد، باید طوری طراحی شوند که جدا ازجذابیت آنها، شهروند را به استفاده از آن راغب کند و میدان دید مناسبی را داشته باشدو عملا” قابل استفاده برای کلیه شهروندان با موقعیت های ظاهری و جسمی بویژه معلولان , سالمندان, افراد بیمار, کودکان, زنان باردار و …. بوده و در کل، اجزای مبلمان شهری باید طوری در فضا مکان‌یابی شوند که فضاهای شهری به‌عنوان فضای تنفسی و تعامل حوادث اجتماعی برای شهروندان باشد.

به‌طور ساده و خلاصه وظیفه هدایت، کنترل، امنیت، ارتباط، راحتی، تبلیغات، تزئین و تفریح در سطح شهر و خیابان بر عهده مبلمان شهری است و تنظیم چنین فعالیت‌هایی در سطح شهر از توانایی یک تخصص و چند متخصص خارج است. این تنوع ساختاری، اساس شکل‌گیری تسهیلات و امکاناتی در سطح شهر با عنوان «مبلمان شهری» است.

 

بدیهی است که مبلمان شهری دامنه گسترده‌ای از محصولات را نیز شامل می‌شود. چراغ و پایه روشنایی، نیمکت، صندلی و گلدان، علائم، تابلو، نمادها، انواع کیوسک، جایگاه دوچرخه، در و دروازه، ورودی، نرده، حصار، آبخوری، ساعت خیابانی، تندیس، کف‌پوش، سنگفرش، کف سازی، آسفالت، دهانه فاضلاب خیابانی، پله، شیب‌راهه، تیرک، دیواره، آبشار تزیینی، آب‌نما، حوض شهری، استخر میدانی، گیاهان، درخت، آبراهه، آبسرد کن، ایستگاه هواشناسی، باغچه، پارکومتر، پایه رگلاتور گاز شهری، زباله‌دان، شیر فشار آب، ستون اعلانات، سکو، شیر آتش‌نشانی، صندوق صدقات، فانوس، فواره، وسایل ایمنی ترافیک، وسایل بازی پارک، جایگاه پلیس، جدول، جوی، جعبه‌تقسیم تلفن، خط‌کشی، چشم گربه‌ای، دکل برق، درپوش‌های مختلف خیابانی، صندوق پست، پلاک خیابان، پل عابر پیاده، پل روی جوی، ترانسفورماتور، تلفن همگانی، تیر چراغ برق، سرپناه ایستگاه اتوبوس، دستگاه‌های خودکار عرضه خوراکی، پله‌برقی، شبکه پای درخت، محافظ تنه درخت، سازه، سایبان، سیم‌ها و کابل‌های هوایی، نقشه شهر و محله، فضای سبز، پرچم، شعارنوشته، تثبیت‌کننده شیب‌ها، تجهیزات ورود و خروج توقفگاه، مسدودکننده راه، توالت خیابانی، تجهیزات ورزشی خیابانی و نورافکن همگی جزء مبلمان شهری به حساب می‌آیند.

به مجموعه فوق می‌توان انواع دسترسی‌های شهری، فضای سبز، وسایل امنیت و ایمنی و محوطه‌سازی را نیز اضافه کرد. به تعبیر دیگر این تجهیزات اصولاً شامل عناصری است که در معرض دید عموم قرار دارند و در اجزای اصلی شهر به کار گرفته می‌شوند. به واقع تمامی عناصر مبلمان شهری که در این قسمت به تعدادی از آنان اشاره شد مواردی است که باید به نحوی ساخته و نصب و بکار گرفته شوند که تمامی اقشار جامعه, اعم از افراد عادی, معلولان , سالمندان , کودکان, افراد بیمار و دارای محدودیت های حرکتی, نابینایان و ناشنوایان, زنان باردار و …. به راحتی بتوانند با آن ارتباط برقرار کرده و درصورت نیاز به سهولت مورد استفاده و بهره برداری قرار دهند. بی تردید اگر در بحث مناسب سازی شهری برای معلولان و سالمندان توجه جدی صورت گرفته و مباحث مختلف از مبلمان شهری بر اساس معیارهای مورد نیاز این قبیل افراد و مشابه آن چیزی که هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان مورد توجه بوده و استانداردسازی شده است, صورت پذیرد. می توان ادعا نمود نیمی از مشکلات افراد معلول و سالمند در زمینه دسترسی به خدمات و مبلمان شهری مرتفع شده است.

 

امیدوارم از خواندن این مقاله رضایت کافی را داشته باشید ممنون از اینکه از وب سایت آلتین مد دیدن کردید شما می توانید برای خواندن مقالات بیشتر به وب سایت آلتین مد سر بزنید و همچین میتوانید برای دیدن آخرین محصولات تولیدی شرکت آلتین مد در این سایت میتوانید به بخش فروشگاه بروید.در آخر این مقاله بسیار خرسند می شویم که ما را از نظرات خود بهرمند سازید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *