اکسیژن ساز
دستگاه اکسیژن ساز و نحوه عملکرد آن
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷
بریس
انواع بریس ارتوپدی و نحوه استفاده از آن
خرداد ۱, ۱۳۹۷

وسایل کمکی در توان‌بخشی

توانبخشی یا بازتوانی (به انگلیسی: Rehabilitation) فرآیندی است که در آن به فرد توانخواه کمک می‌شود تا توانایی از دست رفته خود پس از یک واقعه، بیماری یا آسیب را که منجر به محدودیت عملکردی وی شده است مجدداً به دست آورد.

توانبخشی حوزه علمی بسیار وسیعی در مجموعه خدمات بهداشتی و درمانی محسوب می گردد و به افراد کمک می‌کند تا پس از ابتلا به مشکلاتی نظیر سکته، ضایعات نخاعی، جراحی‌های ارتوپدی، ضربه مغزی، سوختگی، کم شنوایی، اختلال پردازش مرکزی شنوایی، مشکلات تعادل و غیره، تا حد امکان بر مشکل خود غلبه نموده و استقلال عملکردی قبلی را باز یابد. در این راه وسایل کمکی توانبخشی نقش بسیار مهمی دارند.در ابن مطلب به چند نوع از این دستگاه ها می پردازیم.

 

وسیله‌ای کمکی که gait plate نام دارد به بهبود وضعیت ایستادن و راه رفتن کودکان فلج مغزی کمک شایانی می کند.gait plate در تمامی کودکانی که توانایی کنترل تنه و صاف نگه داشتن زانوها را داشته باشند (بتوانند کنار دیوار بایستند) قابل استفاده است.

مزایای مهم استفاده از gait plat :

۱- سهولت و سرعت در پوشیدن
۲-سبک بودن
۳-سادگی ظاهر
۴- کنترل مچ پا و عدم محدودیت در حرکت زانو
۵-ارزان بــودن ایــن اسـپـیـلـنـت در مقـایسـه بـا بریس‌های موجود
۶-عـدم ایـجـاد مـزاحـمـت و زدگی برای پای کودکان
۷- راه های تقویت تعادل در کودکان

روبات های کمک کننده به کودکان فلج مغزی

طی سال های گذشته بسیاری از دانشمندان و متخصصان از صنعت روباتیک برای کمک به بیمارانی که پس از سکته فلج شده اند ، استفاده کرده تا به آن ها در کنترل دست و پایشان کمک کنند . اکنون این محققان در تلاش برای ساخت روبات هایی هستند که بتوانند کودکان مبتلا به فلج مغزی را نیز یاری رسانند.

به گفته یکی از متخصصان موسسه تحقیقاتی MIT، شیوه روبات درمانی از سال ۱۹۸۰ آغاز شده و در ابتدا تلاش شده تا از این شیوه برای کمک به بیماران سکته ای استفاده شود امـا اکنـون کمـک بـه دیگـر بیمـاران از جملـه کـودکان فلج مغزی و یا بیماران مبتلا به پارکینسون نیز در این لیست قرار گرفته است.در این پروژه جدید محققان در تلاشند تا قابلیت بیماران فلج مغزی را در رفتن به سوی یک شیء و برداشتن آن شیء بالا ببرند.

در نخستین مراحل دانشمندان موفق به ساخت دست های روباتیک شده اند که به دست کودک فلج مغزی متصل می شود و در هنگام انجام کارهای کوچک همچون انجام یک بازی ویدئویی ، زمانی که کودک سعی می کند به دنبال یک سوژه برود و آن را بگیرد چنانچه مسیر را اشتباه برود دست روباتیک به او کمک می کند. طبق بررسی ها ۳۶ کودکی که از این طریق تحت درمان روباتیک قرار گرفته اند سرعتشان در گرفتن اشیاء به طرز چشمگیری بالا رفته است.

دستگاه BLUEMYO SEMG

دسـتگـاه الکتـرومیـوگـرافیـک کینـزیـولـوژیـک بلومایو دستگاهی است که دارای ۸‌کانال بوده، جهت ثبت سیگنال الکتریکی عضلات طراحی شده و شامل دو قطعه اصلی بزرگ و کوچک که توسط کابلی به هم متصل شده اند است. قطعه کــوچـکـتـر شـامـل ۸‌ سـوکـت بـرای کـانـال هـای مختلف و یک سوکت جهت سیم گراند است. قطعه بزرگ‌تر شامل یک دکمه جهت روشن و خــامــوش کــردن دسـتـگــاه، یــک سـوکـت بـرای ورودی شارژر و دو چراغ سبز و قرمز رنگ که میزان شارژ دستگاه را نشان می دهند هستند که چراغ سبز نشانه شارژ بودن و چراغ قرمز نشانه کـم بـودن شـارژ بـاطری است. در هربار شارژ، دستگاه باید به مدت ۱۲‌ساعت در شارژ بماند و طی این مدت دستگاه باید خاموش باشد. باطری پس از شارژ حدود ۱۴‌ساعت قابل استفاده است که این مدت بستگی به تعداد کانال ها و میزان انتقال داده ها دارد.

انتقال اطلاعات به کامپیوتر

پــس از ثـبــت سـیـگـنـال، اطـلاعـات از طـریـق بلوتوث به کامپیوتر فرستاده می شود. از این رو دستگاه شامل یک قطعه سخت افزاری است که باید قبل از ثبت سیگنال به پشت کامپیوتر متصل شود و همچنین یک نرم افزار که قبلا بر روی کـامپیـوتـر نصب شده است. جهت فعال کردن بلـوتـوث بـاید برروی آیکون بلوتوث که روی دســک تــاپ قــراردارد کـلـیــک کــرد.

بعـد از آن صـفـحـه‌ای را انـتـخـاب کـرده و مـنتظر بمانید تا My Bluetooth باز شود که دارای یک نوار ابزار اسـت کـه از بـیـن آن ها گزینه کامپیوتر دستگاه بلوتوث را شناسایی کند. در این صورت بر روی هـمــان صـفـحــه یــک عــلامــت بـلــوتــوث ظـاهـر می‌شود. حال صفحه را بسته و می توان به سراغ ثبت سیگنال رفت.

آماده سازی پوست

جهت ثبت سیگنال ابتدا آماده سازی پوست جهت کاهش مقاومت آن لازم است. پوست باید با آب و صابون شسته شود تا هرگونه چربی، اثرات کرم ها و مواد آرایشی از روی آن زدوده شود. پس از آن در صورت وجود مو در موضع مورد نظر باید کاملا تراشیده و تمیز شود. در ضمن اگر پوست ضخیم باشد جهت کاهش مقاومت آن با استفاده از سمباده نرم به آرامی آن را خراش می دهند.

الکترودگذاری

پس از آن نوبت به الکترود گذاری می رسد. الکترودها در این دستگاه بر روی یک قطعه پلاستیکی نصب شده است. بنابراین فاصله بین دو الکترود که حدودا ۵/۱ سانتیمتر است ثابت بوده و نیازی به تنظیم ندارد. الکترود گراند نیز دارای کابل جداگانه ای ا ست کـه در فـاصلـه ای دورتـر از محـل ثبـت بـر روی یـک زائـده استخـوانی قرار می گیرد. الکترودهای ثبات، طوری روی پوست قرار می گیرند که خطی که از دو الکترود می گذرد در راستای فیبرهای عضله مورد نظر باشد. الکترود ثبات به دو صورت می تواند بر روی پوست نصب شود یا با استفاده از استرپ یا با استفاده از چسب های دو طرفه. در استفاده از چسب دوطرفه باید محل قرارگیری الکترود را روی چسب سوراخ کرد تا محل های ثبت با پوست در ارتباط باشند. همچنین جهت انتقال بهتر سیگنال از پوست به الکترود مقدار کمی ژل لوبریکانت به آن زده می شود، اما مقدار آن اگر زیاد باشد باعث ایجاد ارتباط بین دو محل ثبت شده و ثبت سیگنال را با مشکل مواجه می کند.

کاهش نویز

کارهایی که جهت به حداقل رساندن نویز می توان انجام داد شامل جلوگیری از ایجاد ارتباط بین دو الکترود ثبات است که می تواند به خاطر تعریق زیاد یا به خاطر ژل باشد، فیکس کردن الکترود بر روی پوست و جلوگیری از حرکت آن بر روی پوست موقع انجام تست، فیکس کردن کابل بر روی پوست جهت جلوگیری از آرتیفکت حرکتی و خارج کردن بقیه دستگاه های الکتریکی از پریز رابط است.

تنظیمات

بر روی دسک تاپ آیکون دیگری به نام بلومایو قراردارد که قبل از ثبت سیگنال باید آن را باز کرد. در صفحه ای که باز می شود دکمه ای به نام Display قرار دارد که در آن نه تنها ۸ کانال EMG قابل مشاهده است بلکه محل تنظیم نام کانال ها نیز است. طوری که باید مشخص کرد که هر کانال مربوط به چه عضله ای است. برای این کار در جلوی نام هر کانال نام عضله مورد نظر تایپ می شود.
بر روی کانال ها قبل از انقباض هیچ سیگنالی نباید وجود داشته باشد و فقط یک خط صاف باید دیده شود. وجود موج یا به خاطر نویز در محیط است یا به خاطر ریلکس نبودن عضله است. بنابراین بیمار باید در وضعیتی قرار داده شود تا قبل از انجام تست عضله مورد نظر کاملا ریلکس باشد.
پس از اطمینان از موارد مذکور، بر روی همان صفحه تنظیماتی قرار دارد که قبل از ثبت سیگنال باید بررسی شود. مهم‌ترین فاکتوری که باید تنظیم شود Gain دستگاه است معمولا بر روی ۴ یا ۵ ولت تنظیم می شود و هرچه بالاتر باشد موج بزرگتری مشاهده می‌شود. بنابراین جهت ثبت از یک عضله با سطح مقطع کوچک باید Gainدستگاه را تا آن جا که سیگنال به راحتی قابل مشاهده باشد بالا برد. فاکتورهای قابل تنظیم دیگر شامل Biosاست که با انتخاب آن میزان نویز موجود در محیط به صورت سیگنال قابل مشـاهـده اسـت. فاکتور بعدی Scale ‌است که با تغییر آن سیگنال بزرگ و کوچک می‌شود.

همچنین فاکتور filter Notch جهت حذف نویز ناشی از برق شهر و FFTنیز قابل تنظیم است. در کنار آن دکمه MVCقرار دارد که جهت ثبت بیشترین انقباض ارادی ایزومتریک به منظور نرمال سازی استفاده می شود و در نهایت دکمه Info که در آن نام بیمار و نام آزمونگر ثبت می شود. بعد از اعمال تغییرات از منوی فایل گزینه Save settingرا انتخاب کرده تا در طول انجام تحقیق نیازی به تغییر تنظیمات نباشد.

ثبت سیگنال

حال نوبت به ثبت سیگنال می رسد. در صفحه نرم افزار بلومایو یک دکمه Stop و Start وجود دارد. برای ثبت سیگنال دکمه شروع را زده و پس از انجام تست مورد نظر دکمه استاپ زده می شود. حال برای Save کردن آنمی توان از منوی فایل گزینه Save را انتخاب کرد. با این کار صفحه ای باز می شود که در آن آدرس محل Save شدن را می‌پرسد. بعد از انتخاب محل Save ‌شدن فایل در محل مورد نظر و به صورت Zipذخیره می شود. حال باید جهت استفاده از فایل ذخیره شده و انجام محاسبات آماری آن را به نرم افزار MATLAB ‌فرستاد. پس از ارسال به نرم افزار MATLAB فایل مورد نظر با فرمت ASCI ذخیره شده و در آن جا می توان با توجه به هدف تحقیق اطلاعاتی از قبیل فعالیت یا عدم فعالیت عضله، زمان شروع و زمان انتهای فعالیت الکتریکی، سطح فعالیت الکتریکی، فرکانس میانه و مد و مدت زمان فعالیت عضلانی را استخراج و جهت تجزیه و تحلیل آماری وارد نرم افزار Excel کرد. اطلاعات به دست آمده از نرم افزار اکسل آماده آنالیز آماری هستند.

تفسیر داده ها

سپـس نـوبـت بـه تفسیـر اطـلاعـات اسـت. به عنوان مثال مقایسه زمان شروع فعالیت عضله تراپز تحتانی قبل و بعد از تیپ طی یک الگوی فانکشنال مثل PNF انجام می شود و در صورت کاهش زمان وارد عمل شدن آن با تیپینگ تفسیر صورت گرفته تأثیر مثبت تیپ بر عملکرد ریتم اسکـاپـولـوتـوراسیک خواهد بود. همچنین می توان سطح فعالیت الکتریکی عضله تراپز میانی را قبـل و بعد از یک دوره تمرین های PNF در مفصل شانه در الگوی F1D که مستلزم اداکسیون اسکاپولا است با هم مقایسه کرد. بنابراین نوع اطلاعاتی که از سیگنال خام استخراج می شود.

Gait Analysis

سیستم بسیار پیشرفته آنالیز حرکات انسان، که امکان بررسی و آنالیز راه رفتن را هم فراهم کرده است. این سیستم با بهره گیری از پیشرفته تـریـن تکنولو‌‌ژی نرم افزاری و سخت افزاری روز دنیـا ، زمینه انجام هر گونه تحقیقی از این دست را فراهم آورده است.

Telemetry EMG

دستگاه ثبت فعالیت الکتریکی عضلات که امـکــان ثـبــت فعـالیـت الکتـریکـی را بـه صـورت همزمان از ۱۶ گروه عضلانی فراهم می کند. این دستگاه از قابلیت همزمان شدن با سیستم آنالیز حرکات برخوردار است.
kistler force plate
این force plate از نوع غیر متحرک ( کاشتنی) و دارای سـنسورهای پیزوالکتریک است . این دستگاه از قابلیت همزمان شدن با سیستم آنالیز حرکات برخوردار است .
Gait Analysis System
دستگاه الکتروگونیامتر که شامل سری کامل گونیامترهای اندام تحتانی و foot switch است و به صورت بیسیم اطلاعات را به گیرنده انتقال می دهد. گیرنده از طریق کارت AD سگینال های دریافتی را به کامپیوتر وارد می کند.
Digital Multi-Myometer
دسـتـگـاهـی اسـت کـه قـدرت عضلات را به صورت عددی ثبت می کند. این دستگاه قابلیت اتصال و ثبت اطلاعات را در کامپیوتر دارد و با اسـتـفــاده از ضـمــائــم آن مــی تــوان از عـضـلات اندام‌های مختلف ثبت اطلاعات کرد.
Oxycon Spirometer
اسپیرومتر کامپیوتری که برای موارد تحقیقاتی و کلینیکی کاربرد دارد.
Sapphire II clinical EMG instrument
دستگاه ثبت فعالیت عضلانی و سرعت هدایت عصبی. این دستگاه قابلیت اتصال به اسیلوسکوپ و کامپیوتر را دارا است.
Neurowerk EEG
این دستگاه جهت انجام تحقیقات در زمینه فعالیت الکتریکی مغز و سیتم اعصاب مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد.
Neurowerk EMG
‌این دستگاه جهت تشخیص نارسایی های عملکردی نورولوژیک در زمینه عصبی عضلانی و سیستم اعصاب مرکزی و محیطی کاربرد دارد.
Neuro MS
‌ایـن دستگـاه تحریک کننده مغناطیسی برای تحریک تشخیصی و درمانی مناطق حرکتی کورتکس مغز و سیستم اعصاب محیطی است.
TekScan foot pressure measurement system
دستگاه اسکنر کف پا. اسکنر این دستگاه به صورت یک mat است و فرد باید با پای برهنه بر روی آن راه برود.
Body Composition Analyzer
این دستگاه با استفاده از چهار الکترود که به کف دست، مچ دست، پا و پاشنه متصل می شوند، مقاومت کلی بدن را اندازه گیری می کند. به این ترتیب با استفاده از این روش غیر تهاجمی، می توان پارامترهایی نظیر میزان چربی بدن، میزان آب بدن و غیره را به دست آورد.
Hydraulic pinch gauge
این وسیله برای اندازه گیری قدرت دست با ارزیابی انواع حالت های (گرفتن با نوک انگشتان ،کف دست و کلید) استفاده می شود.
Treadmill,work leisure
تردمیل ورزشی با قابلیت تغییر در شیب سطح و همچنین استفاده از ۱۲ برنامه از پیش تعیین شده یا استفاده از برنامه انتخابی محقق.
Cervical reng of motion
این وسیله جهت اندازه گیری حرکت گردن در سه جهت lateral flx,flex/ext,rotation است.
Two point discrimination device
جهت ارزیابی قدرت حسی تشخیص دو نقطه فشار وارد بر سطح با فواصل مختلف است.
vigorimeter
دستگاه اندازه گیری قدرت مشت کردن بر اساس میزان فشار
TekScan foot pressure measurement system
Mat scan شامل یک ورقه منعطف از گیرنده های حساس به نیروهای وارد بر آن ها اسـت و در واقع یک وسیله اندازه گیری فشار اســت. مـاتـریکـس ایـن گیـرنـده هـا سبـب ایجـاد ماتریکسی از تغییرات ولتاژ است که کامپیوتر آن را به صورت رنگ های مختلفی نشان می دهد و این رنگ ها نماینده مقادیر متفاوت فشار وارد بر گیرنده ها است. دامنه این رنگ ها شامل سبز، زرد، نارنجی و قرمز است. بنابراین مناطق کم فشار و پرفشار زیر پا (foot) که حین ایستادن از پاشنه به طرف پنجه پا حرکت می کند با چشم قـــابـــل مــشـــاهـــده مـــی شـــود. در ایـــن دســتـگــاه پارامترهای مرتبط با فشار کف پایی در نواحی مختلف پا که شامل کل پا، داخل و خارج پاشنه، قسمت میانی پا، متاتارسال های ۱و ۵ است قابل اندازه گیری است که از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
:Mean Contact pressure میانگین فشار وارد بر گیرنده های تحمل کننده بار که از طریق تقسیم نیرو بر ناحیه تماس به دست می آیند.
: Peak force ناحیه ای با بالاترین میزان تحمل نیرو
: Peak contact pressure بیشترین فشار وارد بر گیرنده های متحمل کننده بار

صندلی بالا بر پله ای مستقیم

این دستگاه مناسب انتقال افراد کم توان مانند سالمندان، معلولان، بیماران ام اس، افراد مبتلا به کمردرد، پا درد و کلیه افرادی است که قادر به استفاده راحت از پله ها نیستند. این نوع بالابر برای پله های صاف و بدون پیچ طراحی شده است.

مزایا

مناسب برای افراد سالمند ، بیمار ، معلول
کارکرد برق و باطری جهت استفاده حتی در زمان قطع برق
امـکـان نـصـب در سمت راست یا چپ با قابلیت چرخش صندلی
قابلیت جمع شدن در هنگام عدم استفاده جهت اشغال فضای کمتر
قابلیت نصب آسان و سریع بدون نیاز به تخریب یا تغییر پله ها
مجهز به ۵ سنسور تشخیص مانع
صدای بسیار کم
کنترل آسان توسط جوی استیک و کنترل از راه دور
قابل استفاده در منازل مسکونی ، دوبلکس ، ویــلایــی ، بیمـارستـان هـا ، کلینیـک هـا ، مـراکـز فیزیوتراپی ، هتل ها ، ادارات و …

ویلچـربر پله ای مستقیم

ایـن وسـیـلـه جـهت انتقال افــــراد کم تــــوان و ناتوان مانند معلولان وسالمندان و اشخاصی که از ویلچـــر استفـــاده می کنند، در مکان هایی است که امکان نصب آسانسور وجود ندارد. صفحه زیرین دستگاه به صورت خودکار جمع شده و در زمانی که از دستگاه استفاده نمی شود فضای بسیار کمی اشغال خواهد کرد.

انرژی مصرفی دسـتـگـاه تـوسط دو عدد باطری ۱۲ ولت تأمین شده، در نتیجه در زمان قطع برق نیز دستگاه کار خــــواهــــد کـــرد. ایـــن مـــدل بـــرای اســتــفـــاده در راه‌پله‌های مستقیم بدون قوس یا پیچ و پاگرد است.
مـزایـای ایـن دستگـاه مشـابـه صنـدلـی بـالا بـر پله‌ای مستقیم است.

آسانسور هیدرولیک خانگی

بـرای نـصـب این آسانسور نیاز به تخریب و فـضـای زیـاد نـیـسـت. در سـیـسـتـم جـابـجـایـی از جک‌های بالا رونده هیدرولیک استفاده شده که درون فضـای خـود آسـانسور قرار می گیرد در نتیجـه عـلاوه بـر اشغال کردن حداقل فضا (۶۶ سانتی متر) نیازی به چاهک ، موتورخانه، سیم بکسل و وزنه نداشته و با برق تک فاز شهر کار می‌کند، این نوع آسانسور قابلیت جابجایی ۳۰۰ کیلـوگـرم را داشتـه و امکان نصب آن در مکان هایی با عدم امکان نصب آسانسورهای معمولی مانند داخل راه پله ها، راهروها، فروشگاه ها، حیاط ها یا پل های عابر پیاده وجود دارد، از دیگر مزیت های این آسانسورها به سیستم های مشابه، دارا بودن سیستم پشتیبان جهت فرود و خارج کردن افراد در زمان قطع برق است.
مزایا
قابل استفاده با برق تک فاز
قابلیت نصب آسان و سریع
صدای بسیار کم

قابل استفاده در منازل مسکونی ، دوبلکس ، ویلایی ، بیمارستان ها ، کلینیک ها ، مراکز فیزیوتراپی ، هتل ها ، ادارات و …

جابجا کننده بیمار یا سالمند

این دستگاه با کمک نیروی محرک هیدرولیک امکان جابه جایی افراد بیمار یا سالمند یا معلول را از سطوحی مانند تخت یا ویلچر فراهم می کند. شخص کنترل کننده با استفاده از نیروی جک هیدرولیک و چرخاندن و حرکت دستگاه به سادگی می تواند فرد را از روی زمین بلند کرده و به مکان مورد نظر انتقال دهد.

صندلی بالابر وان حمام

از این دستگاه برای بالا آوردن افراد سالمند یا معلول از کف وان تا سطح بالای وان و بر عکس استفاده می شود. از این دستگاه برای بلند شدن افراد تا ارتفاع مناسب برای نشستن بر روی ویلچر نیز استفاده می شود.

دستگاه زمان سنج واکنش

(REACTION TIMER)
برای اندازه گیری زمانی که فرد صرف می کند تا به طور ارادی و با یک حرکت معین، در مقابل یک تحریک کم و بیش پیچیده واکنش نشان دهد، اندازه بسیار مهمی است که برای مطالعه تعداد زیادی از فرایند های حسی یا ذهنی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه دارای دو نوع آلارم صوتی با فرکانس های مختلف و سه نوع آلارم نوری است.

دستگاه لابیرنت (ماز)

بررسی یادگیری از راه کوشش وخطا. یادگیری از راه کوشش و خطا یعنی کورمال کورمال پیش رفتن، راه حل را به طور تصادفی پیدا کردن و با تمرین آموختن.
ماز یا لابیرنت بهترین وسیله ای است که برای مطالعه یادگیری از راه کوشش و خطا به کار می رود، زیرا یادگیری آن مستلزم کشف یک سری راه حل هایی است که ابتدا به صورت کاملا تصادفی و بعد با تمرین انجام می گیرد. از طرف دیگر، ماز معرف کلیه یادگیری های حسی حرکتی است که همه آن ها از نوع یادگیری های کوشش و خطایی است. ماز در لغت به معنای چین و شکن و دالان های پر پیچ و خم است. با قابلیت لمسی و حرکت انگشت درون راهروها.

دستگاه ترسیم در آینه

‌اثبات این واقعیت که یادگیری در سطح ا‌ های پاسخ دهنده (مثلا انگشتان) انجام نمی گیرد بلکه در سطح اتصال هایی که بین اطلاعات حسی و فرمان های حرکتی مراکز عصبی برقرار می شود بـه وجـود مـی آیـد.

اگـر یـادگـیـری قبلی موجب تــســهــیـــل یـــادگـیــری بـعــدی شــود، اصـطــلاحــا مـی‌گـویـنـد انـتقال صورت گرفته است. انتقال وقتی دو جانبه نامیده می شود که یادگیری یک کار با یک عضو (مثلا با دست راست) یادگیری همان کار با عضو قرینه (دست چپ) را تسهیل کـنـد. در ایـن دسـتـگاه، انتقال دوجانبه از طریق ترسیم در آینه، روشی که معمولا برای مطالعهِ یـادگـیـری حـاصل از راه کوشش و خطا به کار می‌رود، مورد مطالعه قرار می گیرد.

سوزن های لامسه سنج

بـرای انـدازه گـیـری آسـتـانـه مـطـلـق احـساس تماس در ناحیه کوچکی از دست و آشنایی با روش ثـابـت بـه کار می رود. وزن سوزن ها بر حـســب صـدم گـرم و بـه تـعـداد ۲۰ عـدد اسـت. کـمـتــریــن وزن ســوزن یــک صــدم گــرم و وزن بیشترین آن ها یک گرم است.

سیستم آنالیز حرکت

بـا استفـاده از امکـانـات مـدرن آزمـایشگـاهـی مـانـنـد سیستم آنالیز راه رفتن این امکان فراهم می‌شود تا با استفاده از دریافت داده های معین بتوان راه رفتن را تجزیه و تحلیل کرد. این سیستم بــه گــونـه ای طـراحـی شـده کـه حـرکـت بـدن و بخش‌های مختلف آن و تغییرات اندام نسبت به انــدام سـمــت مـقــابـل در هنگـام راه رفتـن قـابـل انـدازه‌گـیـری اسـت. این سیستم به متخصصان امکان می دهد تا نیروهای حاصل از اختلال در حرکت یک اندام و تأثیر آن بر سایر قسمت های بدن و به عبارتی حرکت جبرانی ناشی از اختلال در یک اندام مورد بررسی قرار گیرند. از سیستم آنالیز حرکت برای تصمیم در خصوص انجام عـمــل هــای جــراحــی بــرای اصـلاح حـرکـات، بـررسـی نتـایـج عمـل هـای جـراحـی اصـلاحـی، آموزش و … استفاده می شود.
در مـرکز تحقیقات توانبخشی سیستم آنالیز حـرکـت Kinemetrix وجـود دارد که اساس آن فـیـلـمـبـرداری از فـرایـنـد راه رفـتـن بـا استفاده از سیستم سه بعدی ویدیویی است که به دقت داده ها را آنالیز و تحلیل می کند که بیماری و فرایند درمان را می توان با این سیستم بررسی کرد.
پس از انجام تست، داده ها ممکن است به روش های مختلف مورد بررسی قرار گیرند. در این حالت از حرکت نقاط مرجع و ثبت مشخصاتی مانند موقعیت، سرعت و شتاب هر یک از این نقاط در زمان تست استفاده می شود. لذا لازم است تا علامت گذاری در بخش های مد نظر به دقت انجام شود.

دستگاه نمایش فعالیت مغز

از این دستگاه در تحقیقات نوروفیزیولوژی استفاده می شود. تقویت کننده چندکاناله دارای سطح ورودی بالا حدود ۶/۲۵ میلی ولت است. وضوح تصویر بالا (۲۲بیتی) و امکان انتخاب نرخ نمونه برداری سبب می شود تا این تقویت کننده برای ثبت امواج از طریق پوست سر، ثبت الکترود داخل جمجمه (استریو )EEG و کورتیکوگرافی مناسب باشد.

در مرکز تحقیقات توانبخشی تکنولوژی فیبر نوری برای انتقال داده ها به کامپیوتر امنیت بالایی را برای بیمار به همراه می آورد. فیبر نوری ممکن است مستقیما به کلاهک سیستم متصل شود یا از طریق یک کابل باریک ۵ میلیمتری به کلاهک متصل شود تا به بیمار آزادی حرکت بیشتری داده شود.

دستگاه سنجش تعادل Stabilometer Biodex Balance

سیستم تعادل بایودکس برای ارزیابی و بررسی تعادل مورد استفاده قرار می گیرد. در ورزشکاران از این سیستم برای آماده سازی و تمرینات آن ها استفاده می شود تا حرکات واکنشی سریع در آن ها تقویت شود. در بیماران با مشکلات تعادلی و خطر بالای زمین خوردن از این سیستم به عنوان بخشی از برنامه درمانی و توانبخشی استفاده می شود. از این سیستم برای ارزیابی کنترل عصبی – ماهیچه ای از طریق تعیین توانایی حفظ ثبات دینامیک پاسچر بر روی سطوح بی ثبات استفاده می شود.
میزان بی ثباتی سطح با استفاده از سیستم میکروپردازشگر کنترل می شود. در این حالت در ابتدا فرد روی یک سطح محکم و با ثبات می ایستد و سپس با استفاده از برنامه داده شده به سیستم پاسخ فرد به برهم خوردن تعادل در جهت های قدامی – خلفی و داخلی – خارجی اندازه گیری می شود.
اندازه‌گیری شاخص‌های ثباتی در جهات قدامی، خلفی، داخلی و خارجی
اندازه‌گیری محدوده ثبات به صورت‌های کلی، قدامی، خلفی، داخلی، خارجی و ترکیبی از جهات مختلف

نرم افزار کارا

نرم افزار کارا با هدف اندازه گیری و بررسی کمی تصاویر رادیوگرافی ستون مهره ها طراحی شده است. از این نرم افزار برای ارزیابی کلینکی تصاویر رادیوگرافی، ارزیابی بیومکانیک حرکت مهره ها، جراحی ارتوپدی ستون فقرات و فیزیوتراپی ستون فقرات استفاده می شود. این نرم افزار جایگزین دقیق نگاتوسکوپ است که محاسبات دقیقی را انجام می دهد. نسخه فعلی آن برای آنالیز تصاویر جانبی ستون فقرات طراحی شده است و آنالیز پارامترهای اسکولیوز از تصاویر قدامی – خلفی در آینده ارائه می شود.

کاربردها
‌ارزیابی کلینیکی تصاویر رادیوگرافی
‌ارزیابی بیومکانیکی حرکت مهره ها
‌جراحی ارتوپدی ستون فقرات
‌فیزیوتراپی ستون فقرات
‌جایگزین دقیق نگاتوسکوپ به همراه محاسبات

مشخصات
‌محاسبه دقیق زوایای بین مهره ای و جابجایی ها
‌محاسبه مرکز آنی دوران مهره ها بین چند تصویر متوالی
‌محاسبه ضریب ناپایداری
‌ثبت و ذخیره اطلاعات و بازیابی آن ها
‌جلوگیری از خطای تفسیر بین متخصصان مختلف
‌امکان بزرگ نمائی و کالیبراسیون تصویر به ابعاد واقعی میلی متر

ژاکت تنه

هدف استفاده از ژاکت تنه کمک به پایداری ستون فقرات پشتی است. ژاکت تنه از حرکات رو به جلو،‌عقب و چرخشی ممانعت به عمل می‌آورد. با استفاده از این وسیله فرد می‌تواند زودتر از تخت بیرون آمده و حرکت را شروع کند و از عوارض بی حرکتی و ماندن در بیمارستان پیشگیری می‌کند.
استفاده از ژاکت تنه مانند گچ گرفتن دست و پا پس از شکستگی آن ها است. ژاکت تنه از دو قسمت تشکیل شده که توسط چسبک <‌ولکرو>‌به هم متصل می‌شوند. جنس ژاکت پلاستیکی است و داخل آن از اسفنج پوشیده شده و برای تبادل هوا بین پوست و محیط خارج به صورت سوراخ دار ساخته می‌شود. ژاکت تنه باید به طور محکم به لگن، قفسه سینه و پشت اتصال پیدا کند.
ژاکـت تنـه بـایـد هـر روز پوست از لحاظ وجود قرمزی و نقاط فشار کنترل شود. همچنین چسبک ها از لحاظ مناسب بودن و بسته شدن به طور مناسب کنترل شوند. بخش پلاستیکی و اسفنج داخل آن باید سالم و به خوبی به بدن متصل شود.
استفاده از اسپلینت ها در افراد دارای آسیب نخاعی
چنانچه طناب نخاعی در محل اعصاب نخاعی۱T یا بالاتر آسیب دیده باشد، امکان دارد باعث بروز اختلال در عملکرد یا قدرت اندام فوقانی شود.

استفاده از اسپلینت ها در دست و پاها می‌تواند :

باعث افزایش توان عملی آ ن ها شود.
از تغییر شکل طبیعی آن ها جلوگیری کند.
موجب تقویت نیروی کاهش یافته عضله و مفاصل شود.
‌اسپلینت ها می توانند ثابت یا متحرک ( برای اجازه به حرکت اندام ) باشند.
برخی از اسپلینت ها نیز به طور اختصاصی به وسیله متخصصان کاردرمانی تجویز یا طراحی و ساخته می شوند.
اسـتـفــاده از اسـپـلینـت هـای دسـت، اغلـب بـا روش های درمانی دیگری از جمله روش های کششی و تقویتی ترکیب می شوند، تا حداکثر راندمان را فراهم آورند. امکان دارد اسپلینت ها جهت استفاده در تمام طول روز، یا در طول شب یا به منظور فعالیت های خاص روزانه جهت کمک به عملکرد دست تجویز شوند.

‌انواع اسپلینت ها

بـعـضـی از انواع اسپلینت که رایج تر بوده و تـــوســـط مـتـخـصـصــان کــار درمــانــی در مــراکــز ضـایعات نخاعی طراحی ساخته می شوند، همچنین گاهی اوقات متخصصان بر اساس نیاز شــخـــص، انـــواع دیــگـــری از اســپــلــیـنــت هــا را می‌سازند.

 

 

دیدگاه ها بسته شده است