تحلیل عضلانی
تحلیل عضلانی یا دیستروفی چیست؟
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷
ضایعات نخاعی

ضایعات نخاعی چیست؟

در این مقاله تیم تحلیلی آلتین مد به بررسی ضایعات نخائی خواهند پرداخت در ادامه با ما همراه باشید: ضایعات نخاعی وبلاگ آلتین مد : متاسفانه در حال حاضر سالانه تعداد افراد زیادی به دلایل گوناگون دچار ضایعات نخاعی می شوند به گزارش سازمان جهانی بهداشت 10% از فراد جامعه معلول تلقی می شوند که شامل انواع مختلف معلولیت می شوند یکی از این نوع معلولیت ها ضایعات نخائی میباشد که به دلیل وارد شدن آسیب به نخاع این افراد دچار فلج در اعضا و اندام خود شدند.

در شرایط عادی ستون مهرها از نخاع که درون ستون مهرها قراردارد محافظت میکند بنابراین هرگونه جابه جای که به هر دلیلی در ستون مهرها انجام شود روی کانال نخائی نیز تاثیر میگذارد و به دنبال آن ضایعات نخائی پیش خواهد آمد.

ضایعات نخائی قابل درمان:

با پیشرفتهای قابل ملاحظه ای که هر روزه در مجامع علمی و همچنین پژوهش پژوهشگران در مورد آن می شنویم، هر کسی هر کاری را که توانسته انجام داده تا راه علاجی برای افراد دارای ضایعات نخاعی پیدا کند.
اگر ما امروزه می توانیم در مورد اندامهای مختلف کارهای غیر ممکنی (مانند پیوند کامل اعضاء و انتقال اندامهای بدن شخصی به شخص دیگر و یا جدا کردن ژنهای انسان) را انجام دهیم، پس قادر خواهیم بود علت عدم ترمیم آسیب های نخاعی را نیزکشف نمائیم و کاری کنیم که این مشکل بیولوژیکی نیز حل شود. با توجه به معماهای علمی زیادی که تاکنون حل شده اند، درمان ضایعه نخاعی نیز نبایستی آنقدرها هم مشکل باشد.

تشریح نخاع:

عصب هایی که درون نخاع قرار دارند شامل نورون های محرکه ی فوقانی (UMNs) و نورون های محرکه تحتانی (LMNs) می باشند. نورون های حرکتی فوقانی، نورون هایی هستند که از مغز به هسته های حرکتى اعصاب مغزى در ساقه مغز و نخاع مى روند. عملکرد نورون های حرکتی فوقانی، انتقال پیام ها از مغز به اعصاب نخاعی از طریق کانال نخاعی می باشد.

اعصاب نخاعی که از نخاع به دیگر بخش های بدن منشعب شده اند، نورون های حرکتی تحتانی نامیده می شوند. این اعصاب نخاعی در هر سطح مهره ای وارد و خارج شده و با نواحی خاصی از بدن ارتباط برقرار می کنند. بخش های حسی نورون های حرکتی تحتانی پیام ها را از پوست و دیگر اعضای بدن به مغز منتقل می کنند. بخش های حرکتی نورون های حرکتی تحتانی پیام ها را از مغز به اعضای مختلف بدن برای کنش هایی مانند حرکت عضله می فرستند.
نخاع دسته و کلافی از عصب ها بوده که پیام های عصبی را از مغز دریافت نموده و به سایر قسمت های بدن منتقل می کند. نخاع توسط مهره ها احاطه شده است. این مهره ها ستون فقرات را تشکیل می دهند. به طور کلی هر چه آسیب در ستون مهره ها بیشتر باشد نقص در عملکرد فرد بیشتر خواهد بود. مهره ها بر اساس محل خود نامگذاری می شوند.

آسیب های کامل و ناقص نخاعی

اثرات بستگی به نوع و شدت ضایعات نخاعی و سطح آسیب دارد. از نظر شدت ضایعات نخاعی آسیب های نخاعی به دو دسته کامل و ناقص تقسیم می ‌شوند. در آسیب کامل هیچ گونه عملکرد حسی و حرکتی در زیر سطح ضایعه وجود ندارد. هر دو طرف بدن به یک اندازه تحت تاثیر قرار می گیرد. نبود عملکرد حرکتی و حسی پایین تر از سطوح ضایعه به عنوان ضایعه ی کامل در نظر گرفته می شود. آسیب کامل بیشتر در ارتباط با قطع عرضی نخاع، صدمات عروقی شدید، کشش ‌های طولی طناب نخاعی و یا فشارهای شدید به نخاع است. در ضایعات کامل به دلیل قطع ارتباط نخاع با مغز ادراک حسی و کنترل حرکتی فرد مختل شده و در این موارد برگشت عملکرد حسی-حرکتی ضعیف است. شواهد اخیر نشان می دهند که عملکرد حرکتی در کمتر از ۵ درصد افراد گرفتار ضایعات نخاعی بازگردانده می شود. توجه داشته باشید که حتی در یک آسیب نخاعی کامل نیز ممکن است نخاع به ‌طور کامل قطع نشود.

 

 

ضایعات نخاعی

ضایعات نخاعی

در بسیاری  هرشوک عصبی ایجاد شده در یک نرون، بوسیله دندریت سلول عصبی بعدی هدایت می شود و در یک مسیر ارتباطی خاص پیش می رود. درواقع یک واکنش الکتروشیمیائی رخ می دهد کهدر نتیجه علائم حاصله سلولهای عصبی بعدی را نیز تحریک می کند و سپس تکانه عصبی مذکور در مسیر اکسون خودش حرکت می نماید. پیامی که بدین طریق ایجاد می شود، بوسیله یکسری از نرونها منتقل می شود تا زمانی که ارتباط کامل گردد. در خود طناب نخاعی میلیونها سلول عصبی وجود دارد. بعضی از آنها نرونهای حرکتی تحتانی هستند که فرامین حرکتی را از مغز دریافت می کنند و علائم مربوطه را مستقیما” به عضلات ارسال می نمایند. یکسری دیگر از نرونهای طناب نخاعی مسیر گذر اطلاعات در طول طناب نخاعی را تقویت می کنند. به هنگام بروز ضایعه نخاعی، سایر سلولهای عصبی طناب نخاع ی در زیر سطح آسیب سالم باقی می مانند و مسیر پیچیده شبکه عصبی را شکل می دهند . اما از آنجائی که سلولهای پائین محل ضایعه دیگر تحت کنترل ارادی قرار ندارند، آنها نمیتوانند کارآئی لازم را داشته باشند و ممکن است باعث حرکات غیر ارادی مثل اسپاسم شوند.ممنون که تا آخر این مقاله با همراه بودید به زودی مقالات بیشتری در مورد ضایعات نخائی برای شما قرارداد می شود ممنون میشویم نظرات خود را زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید .

وب سایت آلتین مد علاوه بر اطلاعات پزشکی بهترین تجهیزات پزشکی و مهندسی پزشکی را برای شما خوبان فهرست کرده است. همچنین در وب سایت آلتین مد می توانید راهنمای کامل خرید تجهیزات پزشکی را نیز مطالعه بفرمایید. پس تا پایان در این سایت همراه مان باشید و ما را از نظرات ارزشمندتان آگاه سازید. برای دیدن محصولات مرتبط به ضایعات نخاعی به فروشگاه آلتین مد مراجعه کنید .

 

 

دیدگاه ها بسته شده است