غذای سالمندان و مراقبت های تغذیه ای در سنین بالا (3)
 غذای سالمندان و مراقبت های تغذیه ای در سنین بالا
بهمن ۱, ۱۳۹۸
ویروس کرونا
ویروس و بیماری کرونا
بهمن ۱۲, ۱۳۹۸

کیفیت دادن به زندگی سالمندان

افراد مسن از چه کارهای تفریحی سالم باید در زندگی شان کمک بگیرند تا به آرامش برسند و از بروز آلزایمر و افسردگی که بیشترین عارضه های مربوط به این سن هستند در آن ها پیشگیری نمود .

 

کیفیت دادن به زندگی سالمندان (1)

 

داشتن تغذیه مناسب، سطح بهداشتی ،درمانی کافی، داشتن مکان زندگی راحت و آسوده، امکانات مالی کافی و … موارد با اهمیتی در زندگی سالمندان می باشند که موجب ارتقای سطح روانی و جسمی و در نهایت شادی و سرزندگی آنها می گردند ولی بخش مهمی از رازهای شادی و سلامت سالمندان به تفریح آنها مرتبط است که معمولا کمتر به آن توجه می شود چون بیشتر ما فکر می کنیم آنها بیشتر به استراحت و محیط آرام لازم دارند.

در حالی که سالمندان وقت آزاد فراوانی دارند و اگر بتوانند قسمتی از وقت خود را به تفریح اختصاص دهند قطعا سلامت روانی و جسمی شان تضمین خواهد شد. تفریحات در نظر گرفته شده برای سالمند باید انرژی و نشاط بیشتری به او بدهد؛ بدون اینکه آزار و اذیتی به او برساند.

برای مثال تفریحی مثل بازی شطرنج ممکن است برای سالمندی مفید و برای سالمند دیگری خسته کننده و حتی مضر باشد یا اگر به سالمندی که بیماری ریوی یا آرتروز شدید دارد پیشنهاد کنیم هر روز پیاده روی کند، در حقیقت نه فقط سبب آزار او شده ایم بلکه ممکن است سلامت جسمی او را هم به خطر اندازیم. بنابراین برای انتخاب نوع تفریح سالمندان و کیفیت دادن به زندگی سالمندان این شرایط باید در نظر گرفته شود.

1- در نظر گرفتن وضعیت فرهنگی – اجتماعی

نوع فرهنگ و ساختار اجتماعی که شخص در آن رشد نموده، نکته بسیار مهمی است که علایق و دلبستگی های او را نمایان می کند. برای مثال برای فردی که در یک خانواده مذهبی رشد کرده شاید حضور در مراسم قرآن خوانی یا مراسم مذهبی بسیار نشاط بخش باشد. چنین سالمندانی علاقه فراوانی هم به سفرهای زیارتی دارند؛ بنابراین باید شرایطی به وجود آید تا با تورهای مسافرتی ارزان قیمت به سفر بروند.

تفریح های مذهبی برای اشخاصی که در اروپا زندگی می کنند یا سطح اعتقادی مذهبی قوی ندارند، مناسب نیست. برای این افراد به رفتن به مناطق تاریخی، طبیعت گردی، حضور در مجامع ادبی و گوش دادن به موسیقی های مورد علاقه به جای حضور در مراکز مذهبی خیلی مفرح ترمی باشد.

 

کیفیت دادن به زندگی سالمندان (2)

2- در نظر گرفتن شرایط تحصیلی

جامعه سالمندان ما به سوی می رود که تعداد سالمندان تحصیلکرده بیشتر شده است. برای شخصی که تحصیلاتی در زمینه خاص و علاقه به مطالعه دارد، به احتمال زیاد کتاب گزینه مناسبی برای اوقات فراغت است. این اشخاص می توانند در مراسم ادبی و شعرخوانی حضور یابند.

در گوشه و کنار شهر و در کتابخانه ها و محافل ادبی گاهی سالمندان می توانند همتایان خود را پیدا کنند و بدین وسیله دوستان جدیدی هم بیابند. جدول حل کردن، بازی شطرنج و بازی های دیگر فکری نیز برای افراد تحصیلکرده تفریح های خوبی است.

3- در نظر گرفتن مکان تفریحی

در کشورهای پیشرفته دنیا مراکز تفریحی برای سالمندان در محله های گوناگون وجود دارد و با توجه به شرایط جسمانی سالمند نزدیکترین آنها انتخاب می گردد و سالمند در ساعات و روزهایی از هفته در آنجا حضور می یابد. در کشور ما نیز چند مرکز وجود دارد و تلاش شده مراکز بیشتری دایر شود ولی تعداد این مراکز بسیار کم است و نمی تواند جمعیت رو به رشد سالمندی کشور ما را پوشش دهد.

4- در نظر گرفتن شرایط اقتصادی

تفریحی که برای هر سالمندی پیشنهاد می شود به شرایط اقتصادی او نیز بستگی دارد. سالمندی دوره ای است که کمتر کسی شاغل می باشد. اغلب سالمندان بازنشسته اند و در بازنشستگی هم درآمد کاهش می یابد.

از یک سو، سطح هزینه ها به خاطر ناتوانی های ناشی از بیماری و هزینه های درمانی بالا می رود و از سوی دیگر، ساختار جامعه ما طوری است که والدین همچنان نقش حمایتگری خود را موقع ازدواج فرزندان و بعد از ورود عروس و داماد و نوه ها به زندگی ایفا می کنند و این کار نیز مخارج آنها را چند برابر می نماید.

در یک نظرسنجی از سالمندان پرسیده شد برای چه به مراکز ورزشی یا مراکز تفریحی مراجعه نمی نمایند؟ خیلی از آنها دلیل اصلی حضور نیافتن در چنین مراکزی را نبود امکانات مالی عنوان کردند. پس بهتر است تفریحی برای سالمند در نظر گرفته شود که متناسب با شرایط اقتصادی او باشد یا هزینه ها را به حداقل برسانند.

 

5- در نظر گرفتن هنر و حرفه سالمندان

برخی از سالمندان هنر ویژه ای دارند، مثلا کار دستی بلد هستند. باید مراکزی تاسیس گردد که سالمندان بتوانند کارهای دستی خود را به این مراکز ارائه دهند. حتی سالمندانی هستند که به کشاورزی علاقه فراوانی دارند. برای این گروه باید پارک هایی را در نظر داشت و باغبانی و کاشت گل و گیاه را برعهده سالمندان علاقمند به 8این کار گذاشت.

البته در مرکز کهریزک مناطقی هست که سالمندان می توانند در آن به کاشت گل و گیاه بپردازند اما هنوز برنامه گسترده و جامعی در نقاط دیگر تهران و شهرستان ها دیده نمی شود. حتی در مرکز کهریزک نگهداری از حیوانات دست آموزی را شروع نموده اند ولی این کار باید در هر پارکی انجام شود و هر سالمندی یک حیوان دست آموز داشته باشد و از آن مراقبت نمایند.

سالمندان روستایی به طور خودکار و به علت دسترسی راحت به طبیعت و حیوان، این کار را انجام می دهند. نگهداری از حیوانات نقش درمانی هم ایفا می نماید. ثابت شده سالمندان مبتلا به آلزایمر (آلزایمر خفیف) با نگهداری از حیوانات آرامش بیشتری می یابند.

 

6- در نظر گرفتن فعالیت فیزیکی

ورزش برای سالمندان موجب تندرستی و سلامت جسم و روح می گردد؛ پس اختصاص دادن مکان هایی برای ورزش سالمندان و کیفیت دادن به زندگی سالمندان جزو ضروریات می باشد. برخی از مراکز ورزشی استانداردهای لازم را ندارند و ممکن است سلامت سالمند را به خطر اندازند. مثلا کفپوش مناسبی نداشته باشند و سبب لیز خوردن سالمند و زمین خوردنش گردند.

در کشورهای توسعه یافته که تقریبا 25 درصد از جمعیت آنها سالمند می باشند توجه بیشتری به این طیف سنی شده است و در هر محله ای باشگاه های استانداردی هست که سالمندان همان محله می توانند در آنجا حضور یابند.

بهترین ورزش برای این گروه سنی ورزش های مقاومتی و هوازی می باشد. توصیه می گردد اگر سالمند مشکل خاصی ندارد هفته ای 150 دقیقه برنامه فعالیتی را داشته باشد. ورزش های آرام مثل تایچی و یوگا نیز برای این طیف سنی مفید می باشد. البته این ورزش ها هزینه بر هستند و دولت باید تمهیداتی را برای رفاه بیشتر سالمندان و استفاده از وسایل تفریحی بیندیشد و کارت های خاص و تخفیف هایی را برای آنها در نظر بگیرد.

7- در نظر گرفتن تجربیات سالمندان و استفاده بهینه از آن

در کشورهای شمال اروپا از تجربه های نسل قدیم استفاده بهینه می گردد. آنها از سالمندان در مهد کودک ها و مدارس ابتدایی دعوت می نمایند تا برای آنها از تجربه و اتفاق های گذشته تعریف کنند. این کار هم حس خوبی به سالمندان می دهد و هم بدین وسیله گسست بین نسلی از بین می رود و 2 نسل قدیم و جدید به هم پیوند می خورند و کنار هم قرار می گیرند.

 

 

امیدوارم از خواندن مقاله کیفیت دادن به زندگی سالمندان رضایت کافی را داشته باشید ممنون از اینکه از وب سایت آلتین مد( التون باخیش آذر) دیدن کردید شما می توانید برای خواندن مقالات بیشتر به وب سایت آلتین مد سر بزنید و همچین میتوانید برای دیدن آخرین محصولات تولیدی شرکت آلتین مد در این سایت میتوانید به بخش فروشگاه بروید.در آخر این مقاله بسیار خرسند می شویم که ما را از نظرات خود بهرمند سازید.

 

دیدگاه ها بسته شده است