آلتین مد

توانبخشی فیزیوتراپی تجهیزات کمکی معلولین وسالمندان

خانه  »  مقالات   »   منیپولیشن

منیپولیشن

منیپولیشن از تکنیک‌های یک هنر درمان دستی در فیزیوتراپی است که با دستان ماهر یک فیزیکال تراپیست انجام می‌شود که برای افزایش توانایی حرکت، بهبود عملکرد عصب، کاهش التهاب، عملکرد بافت‌های نرم، غضروف‌ها، عضلات و کاهش درد بیماران که از طریق فشار، حرکات نادرست، نشستن غلط، خوابیدن نامناسب و‌ایستادن به وجود آمده است طراحی شده است که در خیلی موارد باعث بیرون زدگی دیسک می‌شود. مانیپولیتیو که همان منیپولیشن است برای درمان ستون فقرات انجام می‌شود و بیشتر برای درمان گردن،‌شانه، کمر و سر درد استفاده می‌شود.
فیزیوتراپیست با دستان خود فشاری را بر روی بدن بیمار انجام می‌دهد و فرد عکس العمل نشان می‌دهد و از این راه فیزیوتراپیست متوجه نقطه درد بیمار می‌شود و روی همان نقطه منیپولیشن کار می‌کند تا فرد را درمان کند. روش منیپولیشن بی‌خطر است و هیچ خطری با این روش بیمار را تهدید نمی‌کند. در این روش ضربه سریع و کوتاه بر غضرف بیمار که کم تحرک شده است‌زده می‌شود تا بیمار درمان شود.

منیپولیشن

منیپولیشن چیست؟

منیپولیشن روشی برای درمان بیماری‌های اسکلتی عضلانی، کمر درد و گردن درد کاربرد دارد در این روش با نیرویی که با سرعت بالا به مفاصل ستون فقرات وارد می‌شود قسمتی از بدن بیمار درمان می‌شود. لازم به یادآوری است که منیپولیشن ارتباطی به ماساژ سنتی ندارد و یک درمان کلاسیک و کلینیکی است. بهتر است قبل از انجام هر کاری حتماً با متخصص فیزیوتراپیست و ماهر مشورت کنید چون بدن هر انسان با دیگری متفاوت است پس تشخیص و درمان آن نیز متفاوت است.
منیپولیشن جز تکنیک‌هایی است که در شکستگی کاربرد بسیار دارد و این تکنیک با سرعت کم، کشش و نوسان انجام می‌شود.

 

منیپولیشن

 

فواید و مزایای منیپو لیشن

به دلیل نتیجه مثبت این درمان و عدم استفاده از وسایل کمکی افراد زیادی هستند که از منیپولیشن استفاده می‌کنند که از جمله مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان فتق دیسک کمر و گردن
 • قفل شدن ستون فقرات
 • اسپاسم شدید گردن
 • سندرم ساکروایلیاک یا قفل شدن مفاصل بین استخوان‌های کمر و لگن
 • رفع انقباض‌های اسپاستیک
 • رفع سردرد‌های تنشی و سردرد‌های با منشأ گردنی
 • عدم نیاز به استفاده از دارو

منیپو لیشن

بیماری‌های قابل درمان با منیپو لیشن

 • خشکی‌های مفصلی
 • سردرد
 • گردن درد
 • درد بین کتف
 • کمردرد
 • درد‌های کمربند لگنی
 • پیچ‌خوردگی دائمی در مچ پا
 • از بین بردن حدودی درد‌های مفاصل محیطی مانند آرنج، مچ دست و زانو

مدت زمان درمان با منیپو لیشن

معمولاً زمان درمان بیمار با این روش دو جلسه ۱۵ تا ۴۵ دقیقه‌ای در دو تا سه ماه زمان صورت می‌گیرد.

تکنیک‌های منیپو لیشن گردن و کمر

ما در اینجا تعدادی از تکنیک‌ها را برایتان شرح می‌دهیم با ما همراه باشید:

متحرک‌سازی ستون فقرات:

در این تکنیک برای کاهش التهاب و بهبود عملکرد عصب استفاده می‌شود که از حرکات ضربه‌ای آرام و حرکات کششی بیشتر برای درمان بیمار استفاده می‌شود.

تکنیک تامسون دراپ تیبل

در این نوع تکنیک از تختی مخصوص که دارای سکو‌های بالشتکیست استفاده شده است که مجهز به مکانیسم رهاسازی است. در این تکنیک پزشک با فشار سریعی که انجام می‌دهد تخت کمی به پایین ر‌ها می‌شود که حس خوبی به بیمار داده می‌شود همانند لرزش خفیف

تکنینک اصلاحی Gonstead

در این تکنیک بیمار به حالت نشسته و یا به پهلو دراز کشیده قرار می‌گیرد چون این نوع روش بر قسمت پایینی کمر یا لگن انجام می‌گیرد.

فعال‌کننده

در این تکنیک از دستگاه فنری کوچکی به نام فعال‌کننده برای بیماری‌هایی همچون سردرد و کمر درد استفاده می‌شود که توسط متخصصان صورت می‌گیرد و با ضربه‌هایی ملایم به اندام‌ها یا ستون فقرات انجام می‌شود تا سیستم عصبی تنظیم شود

Flexion Distraction

در این تکنیک از تختی خاص که که ستون فقرات را با ریتمی ملایم منحرف و منعطف می‌کند انجام می‌شود این تکنیک بدون درد است و بسیار راحت است و بیشتر برای افرادی که به تازگی صدمه دیده‌اند استفاده می‌شود.

رفع فشار ستون فقرات

این روش را می‌توان به عنوان یک تکنیک کایروپراکتیک در نظر گرفت که در درمان فتق، برآمدگی، سر خوردن دیسک‌ها که باعث درد کمر می‌شود تأثیر زیادی دارد. در این روش با کشش ستون فقرات جریان آب، اکسیژن و سایر مایعات را به داخل ستون فقرات افزایش می‌دهد.

عوارض منیپولیشن گردن و کمر

در منیپولیشن گردن و کمر احتمال بروز صدمات و شکستگی‌های ناخواسته وجود دارد. وجود هزینه بالای آن بهتر است قبل از انجام این کار حتماً با متخصص کایروپراکتیک مطرح کنید تا با مزایا و معایب آن اطلاعات کافی بدست بیاورید. و زمانی اقدام به انجام این درمان کنید که مزایای آن بیشتر از معایب آن باشد. لازم به ذکر است که این درمان تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیست و هیچ بیمه‌ای آن را پوشش نمی‌کند.

عوارض منیپو لیشن کمر

 • سردرد
 • قطع شریان مهره‌ای
 • سکته

عوارض منیپو لیشن گردن

 • مشکلات عروقی
 • سکته مغزی شریان
 • آسیب به ساقه مغز

نحوه‌ی انجام منیپو لیشن

وقتی بیمار وارد محیط می‌شود ابتدا لباس بالاتنه‌ی خود را در آورده و یک روپوش بر تن می کند و سپس به حالت نشسته یا دراز کشیده بر روی تخت قرار می گیرد تا فیزیوتراپیست بتواند به راحتی به ستون فقرات دسترسی پیدا کند. کایروپراکتور به صورت ماهرانه بادستان خود ، فشاری را به ستون فقرات وارد می‌کند.که بیشتر افرادی که از منیپولیشن استفاده می‌کنند متوجه آن شده‌اند تا تمام درد‌های دیگرشان که اصلاً به ستون فقرات ربطی نداشته است نیز درمان شود.

درمان کمر درد با منیپو لیشن

منیپولیشن کمر برای درد‌های بسیار حاد مؤثر است و توسط فرد متخصص انجام می‌شود. این روش بر روی اعصاب و ساختار مفصل تأثیر‌گذار است و باعث کاهش درد بیمار می‌شود.

منیپولیشن

 

درمان گردن درد با منیپولیشن

منیپولیشن گردن برای از بین بردن درد‌های ستون فقرات پشت گردن، بازو‌ها و‌شانه‌ها استفاده می‌شود و این روش زمانی انجام می‌شود که بیمار توسط فیزیوتراپیست کامل معاینه شود. این روش برای افرادی که دارای مشکل التهاب مفاصل دارند و یا از قرص کورتون به مدت زمان طولانی استفاده کرده‌اند ممنوع است.

درمان گردن درد با منیپولیشن

 

درمان زانو درد با منیپو لیشن

منیپولیشن زانو برای افرادی که خشکی مفصل زانو دارند مؤثر است. بیمار بعد از جراحی زانو دچار بافت اسکار در مفاصل زانوی خود می‌شود که از خم و راست شدن زانو جلوگیری می‌کند. فیزیوتراپیست با درمان منیپولیشن درد بیمار را کاهش می‌دهد و دامنه حرکتی آن را بهبود می‌دهد. این روش برای افرادی که پوکی استخوان، التهاب مفاصل زانو دارند ممنوع است. و اگر منیپولیشن زانو  توسط فرد غیر حرفه‌ای انجام شود امکان ایجاد خطراتی همچون شکستگی استخوان‌ها، آسیب تاندون، تورم و درد مفصل را برای بیمار به همراه دارد.

درمان‌شانه درد با منیپو لیشن

امروزه بیماری‌شانه منجمد بسیار زیاد است و درمان آن مبهم است که با منیپولیشن‌شانه مانور‌هایی همچون چرخاندن‌شانه انجام می شود و باعث بهتر شدن دامنه حرکتی و فعالیت روزمرگی می‌شود.

جهت خرید تخت منیپولیشن میتوانید با شماره های زیر در ارتباط باشید

09149165596

04142262361

سوالی دارید ؟

نحوه خرید از آلتین مد

دسترسی سریع

از جشنوارهای ما با خبر شوید

[gravityform id="3" title="false" description="false"]

درباره آلتین مد

شرکت آلتون باخیش آذر (آلتین مد) طراح وسازنده انواع تجهیزات توانبخشی وفیزیوتراپی وکاردرمانی وتجهیزات نگه داری از معلولین با بهره گیری از کادری متعهد  ومتخصص فعالیت خود را از سال 1391 در زمینه تولید تجهیزات پزشکی آغاز نموده است .در این راستا  با اخذ روشهای نوین طراحی و تولید اقدام به تامین نیازهای مشتریان در چهار چوب مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد iso 13485  کرده و متعهد به حفظ اثر بخشی و کارایی این  سیستم از طریق بازنگری و بهبود مستمر بر کلیه  فرآیندهای مهندسی  ومدیریتی می باشد.

طراحی شده توسط تیم انفورماتیک لحظه